Marsz Życia przeszedł Traktem Królewskim

Warszawa

TVN24Narodowy Marsz Życia w Warszawie

Narodowy Marsz Życia wyruszył w niedzielę z placu Zamkowego w Warszawie. Postulaty uczestników to między innymi: "prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci", "wsparcie dla naturalnej rodziny" oraz "prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci".

Jak poinformowali organizatorzy, uczestnicy marszu domagali się także jak najszybszego przyjęcia przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję" oraz wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

"Rządzący mogą sprawić, by świat stał się lepszy"

Wymarsz poprzedziła msza święta w kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu. Przed wyruszeniem odśpiewano hymn narodowy, po którym odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników marszu.

Prezydent wyraził w nim przekonanie, że życie ludzkie będzie coraz bardziej chronione.

"Wierzymy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym" - pisali organizatorzy na Facebooku.

"Rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby spełnić obietnicę, ale przede wszystkim realnie sprawić, by nasz świat stał się choć trochę lepszy. Mają większość w Sejmie i Senacie, mają większość przekonanych w sprawie ochrony życia posłów i senatorów, mają w Parlamencie gotowy do dalszego procedowania obywatelski projekt ustawy, mają gotowy projekt stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym, mają media publiczne, które mogą być doskonałym forum prezentacji racji na rzecz życia i miejscem spokojnego dialogu z widzącymi to inaczej" - dodali.

"Miłość zwycięży"

Uczestnicy marszu nieśli transparenty z napisami między innymi: "Polska rodziną silna", "Głośmy radość życia", "Miłosierni za nienarodzonych", "Miłość zwycięży" czy też "Ruch Prawdziwa Europa za życiem". Organizatorem był Chrześcijański Kongres Społeczny.

Narodowy Marsz Życia przechodził ulicami Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat na Plac Trzech Krzyży. W związku ze zgromadzeniem, komunikację miejską objęły utrudnienia.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o manifestacji w sprawie prawa do aborcji.

Protest przy rondzie DmowskiegoTVN24
wideo 2/2

PAP,ap/r