Marsz Pamięci przeszedł przez stolicę. Hołd dla najmłodszych ofiar getta

Ulice

TVN24Marsz Pamięci w Warszawie

Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Pamięci z okazji 73. rocznicy rozpoczęcia wielkiej likwidacji getta warszawskiego.

Uczestnicy marszu spotkali się przy Umschlagplatz. - Przy skrzyżowaniu ul. Stawki i Dzikiej zebrało się około 600 osób – relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl i dodał, że wyłączona z ruchu została jezdnia ulicy Stawki w kierunku Woli. Nie jeździły również tramwaje.

Około godz. 18.20 uczestnicy marszu ruszyli ulicą Stawki w kierunku Woli. - Ruch w al. Jana Pawła II został całkowicie zablokowany przy skrzyżowaniu z ulicą Stawki - powiedział o godz. 18.25 Zieliński.

Po godz. 18.30 marsz skręcił w ulicę Miłą. Zakończył się obok ocalałego fragmentu muru getta przy ul. Siennej. - Nie ma już utrudnień. Uczestnicy marszu już się rozchodzą - powiedział po godz. 20 Zieliński.

Marsz Pamięci na ulicach stolicyTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

"Pamięci najmłodszych bohaterów"

Trasa Marszu wiodła ul. Stawki i al. Jana Pawła II, dalej ulicami Miłą, Smoczą, Nowolipie i Żelazną do ocalałego fragment muru getta przy ul. Siennej.

Jak tłumaczył wcześniej prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, który organizuje Marsz Pamięci, z Umschlagplatz wyjeżdżały transporty do Treblinki, gdzie kończyło się życie dla Żydów z getta.

- Podczas Marszu chcemy symbolicznie odwrócić bieg czasu i dojść do muru getta. W tym roku Marsz jest szczególnie dedykowany pamięci najmłodszych bohaterów getta, dzieci które szmuglowały żywność na stronę żydowską. To dzięki nim w dużej mierze ta dzielnica do końca nie umarła z głodu. Często 10-12-letnie były odpowiedzialne za przeżycie całych rodzin. I ich wyjątkową rolę chcemy upamiętnić - zapowiedział Śpiewak.

Wstążka z imieniem dziecka

Każdy z uczestników Marszu Pamięci otrzymał symboliczną wstążeczkę z imieniem jednego z dzieci. Na koniec wstążki zostały zawieszone na zachowanym fragmencie muru getta przy ul. Siennej. Na zakończenie marszu odśpiewano znaną z getta pieśń "Warszawo ma". Marsz Pamięci honorowym patronatem objął rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

CZYTAJ WIĘCEJ O LIKWIDACJI GETTA WARSZAWSKIEGO ran/PAP/b