Ulice

Marsz narodowców przeszedł przez Warszawę

Ulice

[object Object]
Msza św. za ojczyznę z udziałem prezydentaTVN24
wideo 2/16

Oficjalne obchody na placu Piłsudskiego, ale także bieg, piknik i przejażdżka zabytkowym tramwajem. Wreszcie duży marsz narodowców. W sobotę stolica świętowała odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wydarzenia i utrudnienia relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

20.00 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

19.47 ZTM informuje, o przywróceniu ruchu kołowego wzdłuż w Alejach Jerozolimskich i na moście Poniatowskiego. Marszałkowską jeżdżą już autobusy i tramwaje. "Ze względu na wciąż zamknięte ul. Nowy Świat oraz Kruczą, na objazdach pozostają linie autobusowe 107, 111, 116, 127, 128, 175, 180, 227, 503 i 518. Na pętlę Torwar wraca również linia 171" - podaje ZTM.

19.09 Jak podaje PAP, część uczestników marszu narodowców rozchodzi się.

19.08 - W Marszu Niepodległości, który w sobotę przeszedł ulicami Warszawy, brało udział około 60 tysięcy osób - poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

19.02 ZTM: Przywrócony został ruchu kołowy na ul. Marszałkowskiej.

18:40 Jak podaje ZTM, otwarto ulice: Saską, Francuską i al. Zieleniecką, Wybrzeże Szczecińskie i Wał Miedzeszyński.

18.33 Konferencja prasowa podsumowująca zgromadzenia związane z obchodami Święta Niepodległości. - Polska jest krajem demokratycznym, wolnym, nie dochodzi - jak przed laty - do kryzysów podczas obchodów. Wszyscy mogą bezpiecznie świętować odzyskaną niepodległość - powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Szef polskiej policji Jarosław Szymczyk podziękował za "ciepłe słowa". - Natychmiast przekierowuje je na ręce funkcjonariuszy ze stołecznego garnizonu i tych, którzy przyjechali z innych miast w liczbie 2,5 tysiąca - stwierdził komendant główny policji. - W całym kraju odbyło się 308 zgromadzeń, nie odnotowaliśmy praktycznie żadnych zdarzeń. W garnizonie warszawskim zaangażowanych było 6100 policjantów. Ich praca poprzedzona była wielotygodniowymi, żmudnymi przygotowaniami. Nie zamykamy operacji, ona trwa, ale generalnie możemy mówić o spokojnym i bezpiecznym przebiegu uroczystości - podsumował Szymczyk.

18.15 ZTM: Trwają przygotowania do przywrócenia ruchu autobusów i tramwajów wzdłuż ul. Marszałkowskiej.

18.12 Na scenie ustawionej na błoniach Stadionu Narodowego trwają przemówienia liderów ruchu narodowego.

17.53 Stołeczna policja podaje, że po incydencie przy ulicy Smolnej do komisariatu doprowadzono 45 osób. "Zakończono już czynności z większością z nich i opuściły one już komendę. Trwają czynności z ostatnimi trzema" - podała Komenda Stołeczna Policji na Twitterze.

Do jednostki doprowadzono 45 osób. Zakończono już czynności z większością z nich i opuściły one już komendę. Trwają czynności z ostatnimi trzema. (3/3)— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 11 listopada 2017

17.24 Uczestników przybywających na błonia powitał koncert zespołu Irydion, następnie zaplanowano przemówienia organizatorów i uczestników marszu. Manifestacje ma zakończyć koncert pieśni patriotycznych.

17.20 "Otwarto dla ruchu ulice Kruczkowskiego i Solec oraz Wisłostradę" - podaje Zarząd Transportu Miejskiego.

17.02 - Pierwsi uczestnicy na błoniach Stadionu Narodowego. Część nadal jest na Wybrzeżu Szczecińskim, a most Poniatowskiego jest wypełniony do połowy - relacjonuje Radomir Wit, reporter TVN24.

Marsz w okolicach Stadionu Narodowego
Marsz w okolicach Stadionu NarodowegoTVN24

16.53 Marsz narodowców zbliża się do błoni Stadionu Narodowego.

16.41 Jak podaje PAP, uczestnicy marszu narodowców mają ze sobą transparenty m.in. z napisami: "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy!"; z wizerunkiem Jezusa i apelem: "Króluj nam Chryste". Mają także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny", trzymają też transparent z namalowaną twarzą Romana Dmowskiego. W tłumie powiewają tysiące biało-czerwonych flag. Przy dźwiękach bębnów uczestnicy skandują: "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma!". Wznoszone są także okrzyki: "Bóg, Honor, Ojczyzna", "My chcemy Boga", "Wolność, równość, sprawiedliwość", "Polska katolicka, nie laicka", "Cześć i chwała bohaterom, biało-czerwone barwy niezwyciężone". Wśród uczestników są też młodzi ludzi w kominiarkach na głowach. Odpalane race, świece dymne i petardy.

16.36 "Ponownie zamknięty został rejon Saskiej Kępy" - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Zamknięte zostają: aleja Zieleniecka, Waszyngtona, ulica Saska, Wał Miedzeszyński, Zwycięzców. Przejezdne pozostają: ul. Międzynarodowa, al. Waszyngtona do Wiatracznej. Autobusy jadące przez Wisłę kierowane są przez most Łazienkowski.

Tramwaje wycofano z al. Zielenieckiej i al. Waszyngtona.

16.35 O kontrmanifestacji przy ulicy Smolnej, do której doszło przed godziną 15 wypowiedzieli się organizatorzy - Obywatele RP. Poinformowali, że zostali zatrzymani przez policję w związku z pikietą przy trasie Marszu Niepodległości i przebywają na komendzie przy ulicy Dzielnej. "Należy pokreślić, że policja dokonała interwencji bezprawnie. Interwencji dokonano w związku z rzekomym "zakłócaniem zgromadzenia cyklicznego", tyle, że tzw. Marsz Niepodległości jeszcze się nie zaczął, zaczął się o godz. 15, a policja dokonała interwencji o 14.40. Obywatele RP nie przebywali na trasie marszu" - podkreślili. Jak przekazali, obecnie na komendzie przebywa około 40-50 osób. "Policja nie podaje podstawy zatrzymania, a nawet twierdzi, że nie jest to zatrzymanie, jednak z komendy nikogo nie wypuszcza. Pod komendą zaczyna się zbierać pikieta wspierająca osoby "nie zatrzymane" - podali Obywatele RP.

16.31 Uczestnicy marszu narodowców schodzą z mostu Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie.

16.16 ZTM: tramwaje wracają na al. Zieleniecką oraz al. Waszyngtona.

16.11 Marsz antyfaszystowski dotarł przed Sejm. Jak relacjonuje reporter TVN24, zgromadzenie to dobiega powoli końca, a uczestnicy rozchodzą się.

Zgromadzenie przy Sejmie
Zgromadzenie przy SejmieTVN24

16.09 - Pierwsi uczestnicy wkroczyli na most Poniatowskiego. Na błoniach Stadionu Narodowego marsz środowisk narodowych powinien się zakończyć około godziny 19 - relacjonuje Radomir Wit, reporter TVN24.

Marsz narodowców na moście
Marsz narodowców na mościeTVN24

16.02 Zarząd Transportu Miejskiego: przywrócony zostaje ruch dla autobusów na: alei Zielenieckiej, rondzie Waszyngtona i ulicy Saskiej.

16.00 Uczestnicy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę po raz szósty modlili się w Święto Niepodległości przed Sejmem. W tym roku w związku z barierkami, które są ustawione przed parlamentem, modlący się nie otoczyli gmachu - tak jak było w ubiegłych latach.

15.48 Czoło marszu narodowców zbliża się do mostu Poniatowskiego.

15.43 Uczestnicy marszu antyfaszystów stanęli w okolicy placu Trzech Krzyży. Od manifestacji narodowców oddzielają ich policyjne kordony i bariery. Po pewnym czasie antyfaszyści ruszyli w kierunku Sejmu.

15.42 Uczestnicy marszu narodowców przejdą Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego, a dalej Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Siwca na błonia Stadionu Narodowego.

ZOBACZ MAPĘ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

Marsz przy moście Poniatowskiego
Marsz przy moście PoniatowskiegoTVN24

15.36 Czoło marszu narodowców znajduje się przy rondzie de Gaulle'a.

15.35 O akcję policji przy Smolnej 36 spytaliśmy rzecznika Komendy Stołecznej Policji. - Policjanci doprowadzili do komendy grupę osób, które nie dostosowały się do żądań organizatora Marszu Niepodległości. Ten zażądał reakcji policji i tak się stało - tłumaczy Sylwester Marczak. Jak dodaje, chodzi o usiłowanie blokowania legalnego marszu. - Tym osobom grozi grzywna, a dodatkowo dwóm zarzuca się propagowanie faszyzmu - zaznacza Marczak. Więcej szczegółów nie podaje. Według naszych informacji zatrzymanych zatrzymanych zostało ponad 20 osób.

15.27 Ruszył marsz narodowców.

Marsz narodowców szykuje się do wymarszu
Marsz narodowców szykuje się do wymarszuTVN24

15.10 Rusza marsz narodowców z ronda Dmowskiego. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimski w kierunku mostu Poniatowskiego. Zablokowane są jezdnie w obu kierunkach. Jak podaje reporter tvnwarszawa.pl, przy bocznych ulicach jest policja, straż marszu. Ustawione są też betonowe bariery.

14.58 - Przy ulicy Smolnej 36 doszło do incydentu. Zgromadziła się grupa antyfaszystów czy anarchistów. Zostali bardzo szybko "zneutralizowani" przez dosyć dużą grupę policji. Łącznie było to kilkanaście osób – relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

Interwencja policji przy Smolnejtvnwarszawa.pl

14.50 Na rondzie Dmowskiego zbierają się uczestnicy organizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości. Powiewają biało-czerwone flagi. Trwają przemówienia.

14.40 Z placu Politechniki wyruszył antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". - Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści - podkreślają organizatorzy demonstracji.

Marsz organizowany jest przez Koalicję Antyfaszystowską "Zmowa Powszechna". W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP. - Chcemy postawić naprzeciw nacjonalizmowi, rasizmowi i nienawiści inne wartości. Chcemy pokazać, że wierzymy w wolność, równość, solidarność i wzajemną pomoc - powiedział Tadeusz Zinowski z Koalicji Antyfaszystowskiej. Z kolei Lidia Domańska z Koalicji Antyfaszystowskiej podkreśliła, że protestujący nie mają planów, aby zakłócać Marsz Niepodległości. - Będziemy w pobliżu Marszu, ale na pewno nie będziemy wchodzić na jego trasę, ani narażać uczestników, aby spotkali się z agresją nacjonalistów - mówiła. Według planów, marsz przejdzie ulicami Mokotowską, przez plac Zbawiciela oraz plac Trzech Krzyży i zakończy się pod budynkiem Sejmu.

Antyfaszystowki marsz "Za wolność waszą i naszą"
Antyfaszystowki marsz "Za wolność waszą i naszą"TVN24

14.35 Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że w związku z otwarciem placu Piłsudskiego, autobusy linii 128 i 175 kierowane są od Dworca Centralnego ulicami: E. Plater - pl. Grzybowski - Królewska - PL. PIŁSUDSKI

14.30 Uczestnicy Marszu Niepodległości 2017 zbierają się na rondzie Dmowskiego w Warszawie. Tegoroczny marsz organizowany jest pod hasłem "My chcemy Boga". Przemarsz rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi na most Poniatowskiego. Marsz Zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

14.05 Uczestnicy marszu antyfaszystowskiego pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" zbierają się na pl. Politechniki. Wydarzenie zorganizowała koalicja Zmowa Powszechna, złożona z organizacji i ruchów społecznych zrzeszających ludzi, którzy sprzeciwiają się fali nacjonalizmu w Polsce. Widać tęczowe flagi, ale też biało-czerwone barwy.

13.50 Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) w czasie 30.03, a wśród kobiet Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) wynikiem 34.38 najszybciej pokonali w Warszawie 10-kilometrową trasę 29. Biegu Niepodległości. Wystartowało ponad 15 tysięcy osób.

- Dziś wszystko schodzi na drugi plan, najważniejsze jest godne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdy tysiące osób odśpiewało hymn narodowy, przeszły mnie ciarki, a żywa flaga stworzona z białych i czerwonych koszulek zawodników podniosła jeszcze poziom wspaniałego nastroju – podkreślił Gardzielewski, który z początkiem września zdobył w Pile tytuł mistrza Polski w półmaratonie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Tak wyglądał Bieg Niepodległości w 2017 roku
Tak wyglądał Bieg Niepodległości w 2017 rokuTVN24

13.40 Wszyscy chętni mogą zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie, między innymi kuluary sejmowe, galerię sali posiedzeń Sejmu oraz korytarz marszałkowski. Dzień otwarty jest coroczną tradycją w parlamencie. Tegoroczne hasło dnia otwartego to "Józef. 150. Urodziny".

13.30 Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, ruch wzdłuż al. Jana Pawła II jest sukcesywnie wznawiany, jednak autobusy i tramwaje wciąż jeżdżą objazdami.

13.21 Przedstawiciele między innymi rządu, resortów, instytucji unijnych, wymiaru sprawiedliwości i korpusu dyplomatycznego złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wieńce złożyli premier Beata Szydło wraz wicepremierami Mateuszem Morawieckim i Piotrem Glińskim. W imieniu Sejmu wieniec złożył m.in. marszałek Marek Kuchciński, a w imieniu Senatu marszałek Stanisław Karczewski.

W imieniu instytucji unijnych wieńce złożyli: szef RE, b. premier Donald Tusk oraz wiceszef PE Ryszard Czarnecki. Składaniu wieńca przez Donalda Tuska towarzyszyły gwizdy i buczenie.

W imieniu wymiaru sprawiedliwości wieniec złożyli I prezes SN Małgorzata Gersdorf i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

Z kolei w imieniu korpusu dyplomatycznego wieniec złożył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

Ponadto wieńce złożyli m.in. przedstawiciele resortów: w imieniu MON minister Antoni Macierewicz wraz z wiceministrami, w imieniu MSWiA Mariusz Błaszczak.

13.20 Otwarte dla ruchu zostały al. Niepodległości - Chałubińskiego - Jana Pawła II (do ronda ONZ), Al. Jerozolimskie na odcinku od pl. Zawiszy do ul. E. Plater. Wciąż zamknięty pozostaje dalszy odcinek od E. Plater do Wisłostrady.

13.15 W dniu Święta Niepodległości ratusz przygotował dla mieszkańców między innymi warsztaty tworzenia kotylionów, lekcję historii, pokazy uzbrojenia. Pamiątki z pikniku zapewni fotobudka, która bezpłatnie wykona zdjęcia. Piknik historyczny odbywa się na Trakcie Królewskim.

13.00 Zamknięte zostały również Al. Jerozolimskie na odcinku od Wisłostrady do ul. Emilii Plater.

12.50 Na placu Zamkowym zabrali się uczestnicy zgromadzenia pod hasłem "Niepodległa, Europejska", zorganizowanego przez Komitet Obrony Demokracji z okazji Święta Niepodległości. Jak zapowiedzieli organizatorzy, spotykają się by oddać hołd bohaterom, którzy dzięki swej heroicznej walce i niezłomności na drodze do odzyskania suwerenności, wywalczyli dla nas upragnioną wolność.

12.40 Rozpoczęło się przemówienie Andrzeja Dudy. - Nie wolno nam zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie - mówił.

Prezydent podkreślił, że pl. Piłsudskiego, to miejsce symboliczne, gdzie dawniej stał Pałac Saski, a obecnie plac ten nosi imię jednego z twórców, ojców polskiej niepodległości. Andrzej Duda przypomniał, że dokładnie rok temu zapowiedział uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom za uchwalenie ustawy w związku z narodowymi obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości. - Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie - wspominają właśnie o tych najważniejszych (osobach), którym tą niepodległość zawdzięczamy. Tą niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 r. Tą niepodległość, o którą tylu walczyło - mówił prezydent. - Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego - to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko - dodał. Jak ocenił, wszystkich ojców niepodległości dzieliły różne idee, ale szanowali się mimo różnic poglądów.

12.15 Wzdłuż trasy biegu (al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości) nie ma również możliwości przejazdu ciągami poprzecznymi. Autobusy kierowane są na bieżąco do najbliższych przejezdnych ulic.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza TVN24

12.10 Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się w centralne obchody Święta Niepodległości.

W uroczystości uczestniczy Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda, który wygłosi okolicznościowe przemówienie. Obecna jest też premier Beata Szydło, a także przedstawiciele rządu, w tym: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz. W uroczystości udział biorą też marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef BBN Paweł Soloch oraz reprezentanci parlamentu, a także m.in. generalicja i duchowieństwo. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Wśród zgromadzonych jest też b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Na placu przed Grobem prezentuje się ponad pół tysiąca żołnierzy, w tym - po raz pierwszy - pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej; a także m.in. pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Po uroczystej odprawie wart, wieńce na płycie Grobu złożą przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.

11.57 Pierwsi biegacze zbliżają się już do mety. Jak przypomina Zarząd Transportu Miejskiego, uczestnicy "Biegu Niepodległości" na podstawie nr startowego są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m. st. Warszawie (autobusami operatorów realizujących przewozy na zlecenie Miasta, tramwajami, pociągami metra oraz pociągami SKM) w granicach 1 (pierwszej) strefy biletowej.

11.40 Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Na placu Piłsudskiego trwają przygotowania.

11.15 Wystartowali uczestnicy Biegu Niepodległości. Biegacze pojawią się na trasie: al. Jana Pawła II (start przy Stawki - jezdnia wschodnią i wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi) - Chałubińskiego (jezdnią wschodnią) - al. Niepodległości (jezdnią wschodnią) - zawrotka na skrzyżowaniu z Rakowiecką - al. Niepodległości (jezdnią zachodnią) - Chałubińskiego (jezdnią zachodnią) - al. Jana Pawła II (wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią - meta przy Stawki).

11.00 Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali w odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Order Orła Białego otrzymali ks. Bernard Czernecki - opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności; Franciszek Pieczka - aktor, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz Andrzej Pityński - autor rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP. Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Uroczystości w Pałacu Prezydenckim
Uroczystości w Pałacu Prezydenckim TVN24

10.50 W Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych.

10.40 Premier Beata Szydło złożyła wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Premier Beata Szydło złożyła wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
Premier Beata Szydło złożyła wieniec przed pomnikiem Józefa PiłsudskiegoTVN24

10.30 Zamknięty został również przejazd przez pl. Poniatowskiego w Nadarzynie. Autobusy linii 703, 711 i 733 kursują z pominięciem przystanku Pl. Poniatowskiego.

10.15 Zamknięto zostają dla ruchu drogowego i tramwajowego ulice: al. Jana Pawła II (od al. Solidarności), Chałubińskiego i al. Niepodległości (do ul. Rakowieckiej) oraz w związku z uroczystościami na pl. Piłsudskiego zamknięte zostaną dla ruchu drogowego ulice: Krakowskie Przedmieście (od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej), Królewska (od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście), pl. Piłsudskiego, Wierzbowa, Focha i Moliera.

10.10 Już za dwadzieścia minut na warszawskie ulice wyjadę zabytkowe tramwaje.

10.02 Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w związku z nieplanowanym zamknięciem Marszałkowskiej na odcinku od ulicy Świętokrzyskiej do ulicy Pięknej autobusy kierowane są na najbliższe przejezdne ulice.

10.00 Delegacja PiS złożyła kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W jej składzie znalazł się m.in.: Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, a także minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

- Dzisiaj 11 listopada, 99. rocznica dnia, który został uznany za dzień odzyskania niepodległości, dnia bardzo ważnego w naszych dziejach - powiedział Kaczyński. Podkreślił, że "to jedna z kilku najistotniejszych dat w całym tysiącleciu naszej historii". - To moment, w którym wróciliśmy na mapę Europy i moment, w którym ten powrót okazał się trwały. To nie oznacza, że w ciągu tych 99 lat cały czas byliśmy niepodlegli. Niestety tylko około połowa tego czasu, to czas niepodległości. Ale państwo polskie, uznane międzynarodowo, istniało przez cały czas i to (jest) wielkie osiągnięcie - zauważył prezes PiS. - To wszystko, co działo się w ciągu tych 99 lat, buduje z jednej strony przykład umiejętności połączenia myśli i czynu, przykład walki i determinacji w okresie I wojny światowej i w latach 1918-21, i później po II wojnie światowej, ale jednocześnie jest to także zespół wydarzeń, które stanowią przykład negatywny, przykład działań, które Polsce nie służyły, które muszą być dziś brane pod uwagę jako coś, co musimy odrzucić po to, by Polska mogła się zmieniać, być coraz silniejsza - powiedział Kaczyński.

Fragment przemówienia Jarosława Kaczyńskiego
Fragment przemówienia Jarosława Kaczyńskiego TVN24

9.45 - Budowa wspólnoty to zadanie na czas obecny i na przyszłość. Trzeba usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę - powiedział bp połowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji Święta Niepodległości. W homilii bp Guzdek przypomniał drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane w 1920 r., iż przekleństwem Polaków jest to "żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy".

Dodał, że słowa te są dziś nadal aktualne. Nawiązując do rocznicy odzyskania niepodległości, bp Guzdek powiedział: "Wspólnota, to słowo stanowi klucz do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski. Jak prywata i podziały spowodowały upadek państwa polskiego, tak zjednoczenie sił całego narodu wokół idei niepodległości doprowadziło do jego zmartwychwstania".

9.40 Autobusy linii 107 w rejonie ul. Kruczej kierowane są objazdami: w kier. Kierbedzia: …Jasna - Świętokrzyska - Marszałkowska - pl. Konstytucji - Piękna… w kier. Esperanto: …Piękna - Marszałkowska - Świętokrzyska - Mazowiecka…

9.25 Od godziny 9.20 nieprzejezdne są al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Anielewicza do al. Solidarności. Linie 107, 111, 157, 180 i 527 kierowane są na objazdy. Utrudnienia związane są z organizacją "Biegu Niepodległości".

Bieg Niepodległości UM

9.05 Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Świątyni Opatrzności Bożej. Biorą w niej udział prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło. Mszy św. w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup połowy WP Józef Guzdek. Mszę św. koncelebruje nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W świątyni obecni są też m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, minister cyfryzacji Anna Streżyńska i szef BBN Paweł Soloch.

Na zakończenie mszy św. odmówiony zostanie "Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Ojczyzny Opatrzności Bożej".

Msza św. za ojczyznę z udziałem prezydenta
Msza św. za ojczyznę z udziałem prezydentaTVN24

9.00 Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Szczegółowo o obchodach piszemy tutaj.

8.50 Prezydent złożył również wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa. W tym samy czasie przed pomnikiem zebrali się też przedstawiciele PSL, między innymi prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz PSL Piotr Zgorzelski.

Prezydent odśpiewał wspólnie z PSL "Rotę", przywitał się z działaczami ludowców oraz z mieszkańcami, z którymi rozmawiał.

8.30 Prezydent Andrzej Duda złożył już kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego.

8.00. Działa już specjalna infolinia. Można tam uzyskać informacje o utrudnieniach w związku z obchodami Święta Niepodległości. Numer: 22 603 80 38.

Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty. Obchody Święta Niepodległości w stolicy w sobotę rozpoczną się od mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9 z udziałem pary prezydenckiej. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przed południem zaplanowana jest także uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych. Również w sobotę na 10-kilometrowej trasie Biegu Niepodległości zmierzy się blisko 18 tysięcy biegaczy, a wśród nich amatorzy nordic walking i zawodnicy na wózkach. CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH

[object Object]
Rzecznik o tegorocznym marszuTVN24
wideo 2/2

kz/PAP/ran

Pozostałe wiadomości