Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ma być jaśniej. Przejścia dla pieszych w alei KEN zyskają nowe światła

Warszawa

ZDMOświetlą przejścia w alei KEN

Drogowcy doświetlą osiem przejść dla pieszych w alei Komisji Edukacji Narodowej. To realizacja pomysłów mieszkańców, które zwyciężyły w budżecie partycypacyjnym. Prace właśnie się rozpoczynają.

Przejścia, które zostaną doświetlone, znajdują się w północnym odcinku alei KEN - w okolicy ulicy Koński Jar, przy Koncertowej, przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego i parkingu "Parkuj i Jedź".

Koniec prac we wrześniu

"Przy każdym z nich pojawią się dodatkowe latarnie, wyposażone w specjalną oprawę oświetleniową o kontrastowej białej barwie, jaśniejszej niż pozostałe oświetlenie ulicy" - informują urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich. "Światło będzie skierowane tak, aby pieszy był dobrze widoczny na przejściu i w strefie dojścia do tzw. zebry. Pozwoli to kierowcom na szybsze i lepsze dostrzeżenie pieszego i odpowiednią reakcję" - dodają.

Prace właśnie ruszają i mają się skończyć w połowie września.

Pomysł doświetlenia przejść zaproponował jeden z mieszkańców Ursynowa w ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Spotkał się z dużym zainteresowaniem innych - łącznie poparło go 1941 osób.

Sygnalizacja na wszystkich przejściach

Drogowcy zapewniają też, że docelowo na przejściach znajdujących się w alei KEN pojawi się sygnalizacja świetlna. "Trwają prace projektowe dla tej inwestycji. Jej realizacja jest zaplanowana na początku przyszłego roku" - zapowiadają urzędnicy w informacji prasowej.

Sygnalizacja przy alei KEN
graf. tvn24.pl / google

O tej inicjatywie pisaliśmy już na tvnwarszwa.pl. Sygnalizacja - według zapowiedzi ZDM - ma pojawić się na wszystkich przejściach dla pieszych, od Doliny Służewieckiej do Wąwozowej.

Główny cel to poprawa bezpieczeństwa i zapobieganie wypadkom. Choćby takim jak ten sprzed półtora roku, gdy zmarł 49-latek, a jego 16-letni syn trafił do szpitala po potrąceniu przez kierującego volskwagenem 85-latka.

- Nie obawiamy się spowolnienia w ruchu. Kierowcy, którzy będą jechać zgodnie z przepisami, czyli przepisową "pięćdziesiątką" nie będą mieli podstaw do obaw. Zapewnienie zielonej fali, przy takiej prędkości kierowcy, będzie możliwe dzięki położonemu w 2016 roku kablowi koordynacyjnemu - zapewniała kilka miesięcy temu Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Planowane zmiany i ustawienie sygnalizacji w alei pochwalały władze Ursynowa. - Takie było stanowisko rady dzielnicy sprzed kilku miesięcy, oczekujące montażu świateł na każdym przejściu ze względu na śmiertelne wypadki, które się zdarzały - mówił burmistrz dzielnicy Robert Kempa.

Wypadek z marca 2017 roku, w którym 85-latek potrącił 49-letniego mężczyznę:

Wypadek na Ursynowie
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

kw