Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Kruszył się asfalt, musieli kłaść od nowa. W środę koniec prac na Łodygowej

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plNowa nawierzchnia na Łodygowej

W przyszłym tygodniu zakończą się wszystkie utrudnienia na remontowanym odcinku Łodygowej - deklarują drogowcy. Obecnie jest tam wymieniany asfalt, który zaczął się kruszyć.

Na Łodygowej kierowcy wciąż nie mogą w pełni korzystać z wyremontowanego odcinka. Od połowy sierpnia drogowcy układają tam nową nawierzchnie, bo ta świeżo położona, zaczęła się kruszyć.

Najpierw zamknięta dla ruchu była południowa jezdnia na odcinku od Radzymińskiej do Klamrowej, później północna jezdnia od Wolińskiej do Radzymińskiej. Obecnie ruch w obydwu kierunkach odbywa się jezdnią południową.

- Jest to uciążliwe dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej, bo Łodygowa stoi w korku nawet w wakacje, kiedy jest mniejszy ruch - zwraca uwagę reporter tvnwarszwa.pl Artur Węgrzynowicz, który pojechał na miejsce.

Wszystkie prace jednak powoli zmierzają ku końcowi. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych informuje, że to już ostatni tydzień ograniczeń na tej ulicy. - W przyszłym tygodniu planowanie jest zakończenie wszystkich robót. W nocy z 27 na 28 cała droga zostanie udostępniona kierowcom- informuje rzeczniczka ZMID-u Agata Choińska.

Nowy asfalt na... nowym asfalcie

Kluczowy etap prac na Łodygowej zakończył się w kwietniu. Okazało się się jednak, że trzeba zrywać asfalt.

- Nie jest to jednak wymiana całej nawierzchni, ale tylko cienkiej, wierzchniej warstwy - zastrzega Choińska. - Mieszanka bitumiczna, która pierwotnie została położona w tym miejscu, była bardzo dobrą nawierzchnią, ale sprawdza się tylko tam, gdzie nie dochodzi do częstego hamowania - dodaje.

Drogowcy musieli ją wymienić na taką, której ziarna się nie wykruszają. - Tu są skrzyżowania, pojazdy często ruszają, hamują i te ziarna zaczęły się wykruszać. Zapadła decyzja, żeby wymienić tą ostatnią warstwę, która będzie trwalsza - wyjaśnia Choińska.

Czy w takim razie nie można było od razu położyć powierzchni dostosowanej do warunków jazdy? - Wykonawca zrealizował projekt zgodnie z decyzją środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Kierowcy zaczęli korzystać z jezdni w kwietniu i po czasie okazało się, że pojawiają się ziarna na jezdni. Stąd decyzja o wymianie nawierzchni - precyzuje urzędniczka.

Do granicy z Ząbkami

Łodygowa pełni rolę "tranzytowej" ulicy dla dojeżdżających do Radzymińskiej z Ząbek oraz osiedli na Targówku, a także alternatywny przejazd wzdłuż prawego brzegu Wisły.

Remont Łodygowej rozpoczął się w wrześniu 2017 roku. Wyremontowany został odcinek o długości około 1,7 kilometra - od skrzyżowania z Radzymińską do granicy z Ząbkami. Ulica zyskała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a także dodatkowe pasy w rejonie skrzyżowań. Jak informuje ZMiD, pomiędzy jezdniami posadzono zieleń. Projekt przewidział również budowę przystanków przy Łodygowej i Potulickiej.

Kładą nową nawierzchnię na Łodygową | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Kładą nową nawierzchnię na Łodygową | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

mp