Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Ulice

Koniec skrótu Arbuzową. Deweloper zamyka przejazd

Ulice

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plPrzejazd zostanie zamknięty

Lada dzień zniknąć ma popularny skrót z Ursynowa na Wilanów i Mokotów. Ulica Arbuzowa straci połączenie z al. Wilanowską. Problem z wyjazdem będą mieli też mieszkańcy domów za Potokiem Służewieckim.

Ulica Arbuzowa to popularny i często używany skrót, którym przejechać można od Nowoursynowskiej w okolice skrzyżowania al. Wilanowskiej i Rzeczypospolitej. Pozwala ominąć zakorkowaną Dolinę Służewiecką.

Korzystają z niego także mieszkańcy terenów, należących już do dzielnicy Wilanów, położonych za Potokiem Służewieckim. Bez połączenia z al.Wilanowską, niezależnie od tego, gdzie będą akurat chcieli jechać, będą musieli skierować się do Nowoursynowskiej. Dla odważnych jest alternatywa: dziurawa droga z betonowych płyt prowadząca do ulicy Hlonda.

Na ostatnią chwilę

Ci, którzy skracają sobie tędy drogę z Ursynowa na Wilanów, pożegnają się z przejazdem. Przed ostatnim, gruntowym odcinkiem stanęła tablica, która informuje o zamknięciu: "od 12.12.2014, godz. 17.00 zostanie zlikwidowany przejazd przez działkę. Budowa 2 sztuk budynków" - czytamy ma tablicy. Inwestor przeprasza też za utrudnienia.

- Stawiany jest drewniany płot. Robotnicy mówią, że zamknięty zostanie ostatniego dnia, na ostatnią chwilę, żeby przejazd był jak najdłużej możliwy – informuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, który był na miejscu.

Zwraca uwagę, że kiedyś bez problemu przejechać można było przez pobliskie osiedle. Teraz drogę tarasują jednak słupki i szlabany. – Przejazdy są pozamykane. Z osiedla można bez problemu wyjechać na al. Wilanowską – zauważa Szmelter.

Mieszkańcy wściekli, dzielnice będą rozmawiać

- Będzie problem. Jestem tutaj listonoszem. Będę musiał objeżdżać i pieszo wszystko załatwiać – mówi listonosz, którego nasz reporter spotkał na miejscu. - Mieszkańcy są wściekli, ale bezradni – dodaje.

O rozwiązanie problemu zapytaliśmy dzielnice Mokotów i Wilanów. - Planujemy spotykanie z dzielnicą Mokotów. Będziemy się starać rozwiązać problem komunikacyjny w tym rejonie – deklaruje Elwira Wiechecka, rzeczniczka Wilanowa. - To jest kłopotliwa sprawa dla mieszkańców – przyznaje.

O planowany układ ulic i skrzyżowanie Arbuzowej z al. Wilanowską zapytaliśmy też urząd dzielnicy Mokotów. Wciąż czekamy na odpowiedź. Spotkanie dzielnic ma się odbyć "prawdopodobnie w tym tygodniu".

Niekończące się deklaracje

Wilanów i Ursynów nie doczekały się bezpośredniego połączenia drogowego. Kierowcy szukają więc skrótów i przeciskają się od lat bocznymi drogami. Od strony Konstancina - Jeziorny przejechać mogą ulicami Podgrzybków i Gąsek, a od strony Mokotowa Doliną Służewiecką i al. Wilanowską, bądź zamykanym właśnie skrótem Arbuzową. W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Wilanowa, którzy na skarpę wjechać mogą jednokierunkową ulica Orszady.

Sytuację poprawiłoby wybudowanie długo oczekiwanego przedłużenia ulicy Ciszewskiego. Burmistrzowie obu dzielnic od wielu lat deklarują, że ulica musi powstać. Jak na razie kończy się jednak na deklaracjach.

W czerwcu tego roku w Wieloletniej Prognozie Finansowej ratusz zarezerwował prawie 50 mln złotych na budowę ulicy Nowokabackiej, pomiędzy Relaksową a Drewny. Według zapowiedzi urzędników Nowokabacka ma powstać do 2017 roku. Przedłużenie Ciszewskiego też jest zaplanowane, ale na lata 2020-2023.

wp/r