Kolorowy, rozbawiony tłum. Przed ŚDM bawili się w Warszawie

Warszawa

Tłumy warszawiaków i pielgrzymów bawiły się w czwartek na pl. Piłsudskiego podczas koncertu "Wiara.Nadzieja.Miłość". Na wielopoziomowej multimedialnej scenie wystąpiło ponad 200 wykonawców z całego świata.

Gości powitali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. - Witamy was i życzymy, żebyście się tutaj czuli dobrze. Bardzo wam dziękujemy za to, że nas ubogacacie młodością, radością, wiarą, ale także swoją kulturą i tradycją. Życzymy wam, żebyście poznawali Polskę, naszą stolicę, rodziny, u których będziecie mieszkać, parafie i polską młodzież. Bądźcie wszyscy pozdrowieni - powiedział kard. Nycz.

- Rozpoczynamy wspólną drogę, każdy dzień przyniesie nowe doświadczenia i wrażenia. Każdy dzień nas ubogaci. Zaczynamy budować jedną wielką rodzinę, która już się tu zgromadziła. Życzę wam, żeby pobyt w Polsce był niezapomnianym wspomnieniem w waszym życiu - powiedział abp Hoser.

"Jestem podekscytowana, że mogę tu być"

Plac wypełniał się pielgrzymami z wielu zakątków świata już od późnego popołudnia. Wiele osób przyniosło ze sobą flagi w narodowych barwach. W oczekiwaniu na rozpoczęcie koncertu grupki młodych tańczyły, śpiewały i robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Dla pielgrzymów, z którymi rozmawiała PAP, pobyt w Warszawie jest pierwszym etapem ich podróży po Polsce. W najbliższych dniach wybierają się do Krakowa, by uczestniczyć w spotkaniach z papieżem Franciszkiem.

- W poniedziałek jedziemy do Krakowa zobaczyć papieża i ludzi z innych krajów. To jest dla mnie bardzo ważne, bo to są moje pierwsze Światowe Dni Młodzieży. Jestem bardzo szczęśliwa i podekscytowana, że mogę tutaj być. Jest bardzo miło, ludzie są bardzo mili - powiedziała Grace z Hondurasu.

Pobyt w Polsce to szczególny czas także dla Carlosa, którego żona spodziewa się dziecka. - To już moje drugie Światowe Dni Młodzieży. Po raz pierwszy byłem w Brazylii. Teraz jestem z żoną i ludźmi z Grodziska Mazowieckiego, u których mieszkamy. Jest świetnie - powiedział Carlos.

Koncert w kilku językach

Koncert rozpoczął występ międzynarodowej grupy muzyków, solistów i tancerzy związanych ze "Wspólnotą Shalom". Na scenie towarzyszył im zespół "Wiarygodni". Artyści wspólnie zaprezentowali pieśni chwalebne (tzw. worship) w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Śpiewali polskie utwory w językach obcych - m.in. włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Na scenie wystąpią także soliści wraz z chórami i orkiestrą. Muzycy - na tle ekranów multimedialnych, na których przybliżona została historia i współczesność stolicy oraz jej mieszkańców - zaśpiewali piosenki o Warszawie (m.in. "Sen o Warszawie", "Warszawo ma" i "Warszawski dzień"), a także inne znane utwory - np. "Barkę", "Abba Ojcze", "Hallelujah", "Wznieś serce" i "Nadzieję".

Podczas trzeciej i czwartej części koncertu wybór swoich najpopularniejszych utworów - w tym m.in. "Świat się nie kończy", "Zdumienie" i "Niezmienność" - zaprezentował kompozytor Piotr Rubik. Premierowo wykonano także najnowszy utwór artysty - "Psalm o młodej Warszawie".

Podczas koncertu usłyszeliśmy także Janusza Radka, Piotra Kupichę, Artura Gadowskiego i Tomasza Szczepanika. Solistom towarzyszyła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór "Gaudium" Uniwersytetu Wrocławskiego, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Chór Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Wystąpi także chór Sound'n'Grace.

Światowe Dni Młodzieży zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. Dni w Diecezjach, rozpoczął się w środę (20 lipca) i potrwa do poniedziałku (25 lipca). Drugi to wydarzenia centralne w Krakowie i jego okolicach w dniach 25-31 lipca, w których od 27 do 31 lipca uczestniczyć będzie papież Franciszek.

ZOBACZ JAK PIELGRZYMI ZWIEDZALI WARSZAWĘ:

kw/mś

Pielgrzymi zwiedzali Warszawę
Łukasz Raczkowski, TVN 24