TVN Warszawa | Ulice

O krok do "odkorkowania" Kołbieli, jest umowa na budowę obwodnicy

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
GDDKiAObwodnica Kołbieli to inwestycja wyczekiwana od wielu lat

Drogowcy podpisali umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Kołbieli w ciągu drogi krajowej numer 50. Ponad 11-kilometrowy odcinek w parametrach drogi ekspresowej ma być gotowy w 2025 roku.

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcą inwestycji został PUT Intercor, a umowa o wartości ok. 342 mln zł ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia.

Obwodnica ma być gotowa w 2025 roku

"Zadaniem wykonawcy jest opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji oraz wybudowanie drogi. Przy czym najpóźniej 10 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu decyzji, do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych, od 16 grudnia do 15 marca" – przekazała GDDKiA.

Zakończenie wszystkich prac przewidziane zostało na drugi kwartał 2025 r.

- Podpisana dzisiaj umowa jest już 44. w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszły 44 zadania o łącznej długości ponad 537 km i wartości około 16,2 mld zł - powiedział cytowany w komunikacie p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Z informacji GDDKiA wynika, że trasa o długości 11,3 km poprowadzona będzie po północnej stronie miejscowości, przez tereny powiatu otwockiego (w gminie Kołbiel) oraz powiatu mińskiego (w gminie Mińsk Mazowiecki). Nowa droga klasy GP – czyli drogi głównej ruchu przyspieszonego - będzie posiadała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu.

Dyrekcja podała także, że wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przebieg planowanej obwodnicy KołbieliGDDKiA

Wyprowadzenie tranzytu

"Najistotniejszym efektem budowy obwodnicy Kołbieli będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 50" – wskazano.

Kołbiel to miejscowość w powiecie otwockim położona na skrzyżowaniu popularnej trasy S17 z Warszawy do Lublina oraz drogi krajowej nr 50. Jej obwodnica to od wielu lat wyczekiwana inwestycja, ze względu na tworzące się w tym miejscu uciążliwe korki. Wielokrotnie dochodziło tu też do groźnych wypadków.

Obwodnica Kołbieli ma wyprowadzić tranzyt z miastaGDDKiA

Informowaliśmy również o tym, ilu kierowców złamało przepisy w pierwszej dobie po uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości na S8:

Zakończył się montaż odcinkowego pomiaru prędkości na S8
Zakończył się montaż odcinkowego pomiaru prędkości na S8Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości