Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

KOD, narodowcy i Parada Schumana. Trzy duże manifestacje w stolicy

Warszawa

Fakty TVNW sobotę trzy przemarsze

Sobota upłynie pod znakiem zgromadzeń publicznych. Marsze planują narodowcy i sympatycy KOD. Odbędzie się też Parada Schumana. Wszystkie wydarzenia rozpoczną się w godzinach południowych.

Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego spotykają się przy katedrze św. Floriana, gdzie o godzinie 11 planowana jest msza święta w intencji ojczyzny. Zaraz po niej (około 12) rozpocznie się przemarsz pod hasłem "Odwagi Polsko!".

Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią. Dalej dojdą do Rynku Starego Miasta, a później ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. Twardowskiego.

Sobotnie marsze
Google Maps

KOD przeciw łamaniu prawa

Największy marsz ruszy o godz. 13 sprzed Trybunału Konstytucyjnego pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie".

Organizatorzy zgromadzenia chcą zamanifestować przywiązanie do wspólnych europejskich i pokazać sprzeciw wobec "łamania zasad demokracji". - Przyjdźmy i zjednoczmy się pod wspólnym sztandarem Komitetu Obrony Demokracji. Pokażmy, że jest nas naprawdę dużo i nie godzimy się na łamanie porządku prawnego – zachęcali politycy PO, Nowoczesnej i ZL na konferencji zapowiadającej marsz.

Uczestnicy marszu przejdą Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Królewską. Zgromadzenie zakończy się na pl. Piłsudskiego.

Mateusz Kijowski zaprasza na marsz
TVN24

"Tak" dla Europy

7 maja w stolicy obchodzony będzie też Dzień Europy. Z tej okazji ulicami miasta przejdzie Parada Schumana. "To wyraz poparcia dla idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej Unii. Opartej na takich wartościach, jak godność i wolność każdego człowieka, demokracja, wolność słowa i wyznania, rządy prawa, równość wobec prawa, poszanowanie potrzeb mniejszości, solidarność" – informują organizatorzy.

Paradzie będzie towarzyszyć miasteczko, w którym zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z ekspertami i prezentacje organizacji pozarządowych. Wszystko będzie związane z ideą integracji europejskiej.

Parada rozpocznie się o godzinie 12. Wystartuje z Krakowskiego Przedmieścia przy ulicy Miodowej, a następnie przejdzie Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską i Krakowskim Przedmieściem, skąd docelowo dojdzie na skwer Hoovera.

kw/sk//ec