Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Kładki pod mostem prawie gotowe. "Bardzo szybki projekt"

Warszawa

Wizytacja na kładceMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Po roku prac kładki dla pieszych i rowerzystów pod mostem Łazienkowskim mają być gotowe w lipcu. Otwarcie jeszcze w wakacje.

- Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, zasadnicze części realizacji już mamy za sobą. Zostały jeszcze do zrobienia z głównych robót schody prowadzące na kapy chodnikowe oraz oczywiście wykończenie, czyli balustrady. Mam nadzieję, że zakończymy zgodnie z terminem, który przewidziany jest na lipiec - podkreśliła na piątkowym briefingu Agnieszka Kulesza, kierownik budowy i główny specjalista w Zarządzie Dróg Miejskich.

"Bardzo szybki projekt"

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska dodała, że kładka pozwoli pieszym i rowerzystom bezpiecznie poruszać się między brzegami Wisły. - Bardzo szybki projekt, niełatwy, ale wszystko idzie zgodnie z planem, zgodnie z harmonogramem. Cieszymy się, że to kolejny most dostosowany do potrzeb osób na rowerach jak również dla pieszych - podkreśliła. Łukasz Puchalski, szef ZDM, zaznaczył, że po 30 latach mieszkańcy doczekali się tego, że ten most będzie dostępny dla rowerzystów. - Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców Saskiej Kępy, Grochowa, Gocławia, którzy nie mieli do tej pory takich możliwości - stwierdził.

Kładka - a właściwie dwie, bo konstrukcje są po obydwu stronach mostu ma być gotowa w lipcu. Po odbiorach technicznych kładka zostanie otwarta przed końcem wakacji.

Północna kładka będzie przeznaczona dla pieszych i rowerzystów, południowa - tylko dla rowerzystów.

Połączenie z drogami

Na lewym brzegu Wisły łączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Ale to nie koniec.

Wybudowana została także dodatkowa nad Wałem Miedzeszyńskim, która łączy się z drogą dla rowerów wzdłuż alei Stanów Zjednoczonych. Jest również rampa pozwalającą dostać się na plażę i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły. Cała trasa będzie miała oświetlenie. Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie kładek została podpisana w kwietniu 2016 r., prace w terenie rozpoczęły się w grudniu.

PAP/ran/pm