Kaczyński: kilka miesięcy do momentu, gdy powstaną pomniki

[object Object]
"Kilka miesięcy do momentu, gdy powstaną pomniki"TVN24
wideo 2/4

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas obchodów 92. miesięcznicy smoleńskiej, że od momentu, w którym powstaną pomniki smoleńskie dzieli nas "kilka miesięcy".

- Mogę powiedzieć to, o czym mówię od dawna, jesteśmy coraz bliżej. Kiedyś mówiłem to z głębokim przekonaniem, ale nie potrafiłem odpowiedzieć kiedy to będzie. Dziś jesteśmy przeświadczeni, że to już tylko kilka miesięcy, kilka miesięcy do momentu, w którym powstaną pomniki i kilka miesięcy do chwili, w którym będziemy mieli raport komisji smoleńskiej - powiedział Kaczyński.

- Te marsze się skończą, ale misja będzie trwała, bo w naszym życiu pojawiło się bardzo, bardzo wiele zła. Bardzo wiele zła, coraz bardziej bezczelnego, coraz bardziej agresywnego, coraz bardziej mającego poczucie bezkarności - dodał. Przekonywał, że "temu trzeba się przeciwstawić". - To jest nasze zadanie - zwrócił się do zgromadzonych.

Obchodom zorganizowanym przez PiS towarzyszyła kontrmanifestacja Obywateli RP. Obie grupy oddziela szczelny kordon policji i radiowozy ustawione na wysokości ulicy Karowej. - Grupa osób protestuje przeciw upolitycznianiu katastrofy smoleńskiej. Twierdzą, że ich prawa są ograniczane nową ustawą o zgromadzeniach. Mają transparenty wymierzone w Jarosława Kaczyńskiego i Prawo i Sprawiedliwość. Znajdują się około 200 metrów od miejsca, w którym trwają obchody miesięcznicy - relacjonowała reporterka TVN24 Agata Adamek.

Msza w intencji ofiar

Obchody 92. miesięcznicy smoleńskiej rozpoczęły się w niedzielę rano mszą odprawioną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki oraz członkowie rządu: szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Następnie uczestnicy miesięcznicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Zamknięte Krakowskie

Na czas uroczystości związanych z miesięcznicą teren od wysokości ulicy Karowej do placu Zamkowego został wygrodzony metalowymi barierkami. Fragment Krakowskiego Przedmieścia jest zamknięty, teren zabezpieczają policjanci, a autobusy jeżdżą objazdami.

W niedzielę w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wiceszef Kancelarii Prezydenta RP złożył wieniec w kaplicy Pałacu Prezydenckiego pod tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/ran/mś/mp/b

Pozostałe wiadomości