Już 200 hulajnóg w magazynie drogowców. "Wciąż je usuwamy"

Warszawa

archiwum TVN24Hulajnogi na ulicach

Coraz więcej elektrycznych hulajnóg trafia do magazynu Zarządu Dróg Miejskich. ZDM zapewnia, że nadal usuwa te jednoślady, które zagrażają bezpieczeństwu.

- Obecnie w magazynie mamy około 200 hulajnóg – mówi tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Mowa o elektrycznych jednośladach, które można wypożyczyć za opłatą. Miesiąc temu drogowcy podawali, że w magazynie mają 83 pojazdy należące do firmy Lime. Wtedy do właściciela hulajnóg drogowcy wysłali pismo wzywające do podjęcia działań mających na celu ograniczenie zagrożeń, ale odpowiedzi nie otrzymali.

"Nie zostały zwrócone"

Ktoś nawet zgłosił się po ich odbiór, ale ZDM odprawił go z kwitkiem, bo nie przedstawił dokumentów, poświadczających o zarejestrowaniu działalności na terenie Polski.

A jak wygląda sytuacja teraz? - Hulajnogi nie zostały zwrócone właścicielowi, ponieważ ten nie przedstawił jeszcze niezbędnej dokumentacji potwierdzającej, że jest ich właścicielem – wyjaśnia Gałecka.

Drogowcy zapewniają, że kontrolują sytuację. - W dalszym ciągu przeprowadzamy działania usuwania hulajnóg, jeśli te zagrażają bezpieczeństwu na stołecznych drogach. Widzimy jednak, że firma Lime czyni starania w kwestii porządkowania hulajnóg, które są przez część użytkowników porozrzucane. Po naszej interwencji zauważamy zasadniczą zmianę – mówi Gałecka.

Jeszcze więcej hulajnóg

Przypomnijmy: hulajnogi firmy Lime pojawiły się w Warszawie pod koniec zeszłego roku. Można je wypożyczać i oddawać za pomocą aplikacji w telefonie. Nie wymagają stacji - zostawić można je tam, gdzie nam wygodnie. Regulamin mówi tylko: "Nie blokuj chodników, wjazdów na posesję, wejść, ani ramp podjazdowych dla wózków. Parkuj na chodniku od strony ulicy".

Na problem zwracali między innymi przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych. Argumentowali, że rzucone gdzie popadnie pojazdy mogą być niebezpieczne właśnie dla niewidomych.

W ostatnich dniach liczba elektronicznych hulajnóg na ulicach miasta się zwiększyła. Swoje proponuje firma Hive. Przedstawiciele tego operatora zapewniają, że będą zabierać pozostawione w nielegalnych miejscach pojazdy.

ZOBACZ MATERIAŁ MAGAZYNU "POLSKA I ŚWIAT" TVN O HULAJNOGACH:

Elektryczne hulajnogi zagrożeniem dla niewidomych
TVN24

ran/gp