Jest niebezpieczne przejście, będzie sygnalizacja świetlna

Ulice


Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w stolicy zyska sygnalizację świetlną – zapowiada Zarząd Dróg Miejskich. Chodzi o pasy na skrzyżowaniu ulic Wawelskiej z Marii Skłodowskiej-Curie. Ogłoszono właśnie przetarg na budowę sygnalizacji.

Na skrzyżowaniu Wawelskiej i Skłodowskiej-Curie bardzo często dochodzi od wypadków i potrąceń z udziałem pieszych.

– Tylko w ostatnich dwóch latach (od 2014 do 2015) odnotowano ich w tym miejscu 10. Rannych zostało tam 15 osób – informują drogowcy.

Właśnie z tego względu przejście znalazło się na szczycie listy miejsc, w których ZDM planuje budowę sygnalizacji świetlnej.

- Po przyznaniu środków na ten cel przez Radę Warszawy, niezwłocznie przystąpiliśmy do prac projektowych. Teraz projekt jest gotowy i przystępujemy do jego realizacji – czytamy w komunikacie prasowym.

Wyprostują przejście

Nowa sygnalizacja ma być przystosowana do pracy w akomodacji. Jest to system, który pozwala dostosować długość sygnałów świetlnych do natężenia ruchu na skrzyżowaniu. To przeciwieństwo systemu stałoczasowego, gdzie światła zmieniają się po określonym czasie.

Jak zapowiada ZDM, projekt zakłada również "wyprostowanie przejścia" przez ul. Wawelską i pozostawienie dla pieszego azylu między jezdniami.

"Dziś przejście przeprowadzone jest w formie labiryntu (odgięcie trasy) ograniczonego barierkami, co wymusza na pieszych zwrócenie uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych w obrębie skrzyżowania" – przekonują pracownicy ZDM.

Będzie przejazd dla rowerów

Nowa sygnalizacja to nie jedyne zmiany, które czekają skrzyżowanie. Równolegle do przejścia dla pieszych pojawi się też przejazd rowerowy, łączący ul. Skłodowskiej-Curie z ul. Korzeniowskiego. Pomysł ten został wybrany przez mieszkańców w ostatniej edycji budżetu partycypacyjnego.

- Sygnalizacja obejmie również wyjazd z ul. Skłodowskiej-Curie i lewoskręt z Wawelskiej w tę ulicę – zapowiadają drogowcy.

Oferty w przetargu można składać do 30 maja. Wybrany wykonawca będzie miał 50 dni na budowę sygnalizacji.

2 tys. pojazdów na godzinę

Ulica Wawelska to szeroka dwujezdniowa arteria z trzema pasami ruchu w każdym kierunku. W 2014 roku pracownicy ZDM przeprowadzili pomiary, z których wynika, że zarówno w szczycie porannym, jak i popołudniowym w każdym kierunku ulicy Wawelskiej przejeżdża około 2 tys. pojazdów na godzinę. Przez istniejące przejście przechodzi natomiast około 120 osób na godzinę (zarówno w szczycie porannym, jak i popołudniowym).

Jak przekonują drogowcy, tak wysokie natężenie ruchu istotnie wpływa na dużą liczbę wypadków. Do poważnego zdarzenia doszło tam na przykład w grudniu ubiegłego roku. Zderzyły sięą cztery samochody. Dwie osoby zostały ranne: kobieta z sześciomiesięcznym dzieckiem. O wypadku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Wypadek na WawelskiejLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: ZDM