Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Jedziesz do centrum? Sprawdź, jak szybko dotrzesz

Warszawa

Mapa pokazuje czas dojazdu do centrumZTM
wideo 2/2

Raz znikające, raz pojawiające się punkciki na obrzeżach Warszawy, a w centrum wielka jasność. To nie mapa pokazująca oświetlenie stolicy. Tak Zarząd Transportu Miejskiego postanowił pokazać czas dojazdu komunikacją miejską w rejon centrum miasta.

Poranny szczyt komunikacyjny na świecącej na niebiesko mapie to najnowsze dziecko ZTM. To sposób na pokazanie, ile czasu zajmuje pasażerom przedostanie się do centrum.

Poranny szczyt

Reguła, w oparciu o którą powstała animowana mapa, jest prosta. Im jaśniejsza barwa, tym mniej czasu na dojazd do ścisłego centrum (obszar ograniczony Rondem ONZ, ulicą Świętokrzyską, Rondem Dmowskiego oraz Dworcem Centralnym) z poszczególnych punktów aglomeracji.

Wszystko to w czasie pomiędzy godziną 6.30 a 7.25. Nie dziwi, że najjaśniej jest w centrum i okolicach. Im dalej, tym - oczywiście - więcej czasu zajmuje dojazd. Ale nie jest to zasadą. Na filmie wyraźnie widać, że jaśniej może być również na obrzeżach. Na przykład w Legionowie czy Wawrze. W ten sposób oznaczona jest dostępność kolejki, którą można dostać się szybciej do Śródmieścia.

Niektóre punkty na obrzeżach raz się pojawiają, raz znikają. To z kolei oznacza, że na przykład w okolicach Konstancina wszystko zależy od godzin odjazdu autobusów. Dlatego w tym przypadku ZTM radzi, by planować wyjście z domu na podstawie rozkładów jazdy.

"Mapa pokazuje także, jak daleko na obszarze aglomeracji sięga Warszawski Transport Publiczny, np. osoba mieszkająca w Otwocku i to nie w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego, jest w stanie znaleźć się na dworcu PKP Warszawa Śródmieście w ciągu 50 minut" – zaznacza ZTM w opisie mapy.

Zarząd przypomina, że mapa jest pewnym uproszczeniem. "Trzeba pamiętać, że schemat może różnić się od rzeczywistości, jeśli np. na danym chodniku czy jezdni trwa remont, a na podwórkach budynków znajdujących się na sugerowanej trasie dojścia do przystanku nie ma dostępnych przejść" – podaje Zarząd Transportu Miejskiego.

Więcej map

Dane pochodzą z początku tego roku. ZTM udostępnił na swojej stronie mapy dostępności przestrzennej Warszawskiego Transportu Publicznego. Pokazują między innymi najbliższe otoczenie stacji metra i kolejek, a dokładnie, dostępność dla pieszych.

Na kolejnej mapie możemy przybliżyć sobie na przykład widok na konkretny przystanek, a po kliknięciu dowiemy się, że w ciągu doby, na przykład z przystanku Ochota – Ratusz 01 odjeżdża 718 pojazdów, z Centrum 06 - 1183, a z Nowaka-Jeziorańskiego 01 – 167.

Kolejna pokazuje, jak daleko musimy przejść, żeby dostać się na przystanek.

ZOBACZ MAPĘ DOSTĘPNOŚCI

ran/r