Ulice

Jedzie 50. Barbórka. Na starcie 100 załóg

Ulice

www.barborka.plJubileuszowy Rajd Barbórki to będą ogromne emocje

Austriak Felix Baumgartner, który 14 października ustanowił rekord świata w skoku ze spadochronem ze stratosfery oraz trzykrotny rajdowy mistrz Europy Włoch Luca Rossetti, to największe gwiazdy sobotniego, jubileuszowego 50. Rajdu Barbórka.

W tym roku start pierwszego odcinka specjalnego 50. Rajdu Barbórka zaplanowany został na godzinę 8:00. Cytadela na cztery godziny zamieni się w pole manewrów dla najszybszych i najgłośniejszych pojazdów.

Godzinę po starcie pierwszego samochodu na OS Cytadela, rozpocznie się rywalizacja na trasie kolejnego odcinka specjalnego - Tor Służewiec. Ostatnią przygrywką przed wieczornym finałem na Karowej będzie odcinek specjalny rozegrany tradycyjnie na terenie autodromu Automobilklubu Polski na Bemowie. Start już o 10:30, ostatnie samochody pokonają trasę o długości 3,74 km około 14:30.

Zwieńczeniem całodziennej rywalizacji będzie oczywiście Kryterium Asów na Karowej. Pokazowe przejazdy rozpoczną się o 16:00, walka o miano króla Barbórki ruszy o 17:30.

Ponad setka załóg

Rajd tradycyjnie przyciąga najlepszych kierowców z kraju i zagranicy. W tym roku będzie ponad 100 załóg, z czego ponad trzydziestu kierowców wystartuje w Barbórce Legend.

Nie zabraknie naszych rodzimych kierowców: Kajetan Kajetanowicz, Tomasz Kuchar, Grzegorz Grzyb, Michał Bębenek, Michał Sołowow czy Maciej Oleksowicz.

Obok najlepszych kierowców z krajowego podwórka, na starcie Barbórki staną także goście z zagranicy. Jednym z nich będzie Luca Rossetti, trzykrotny rajdowy mistrz Europy. Razem z Matteo Chiarcossim pojadą Peugeotem 207. Rossetti przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Automobilkubu Polski i w rajdzie wystartuje w barwach AP. Swój udział zapowiedzieli także aktualni mistrzowie Włoch (samochody z napędem na jedną oś), Simone Campedelli i Danillo Fappani.

W pierwszy weekend grudnia na trasach odcinków specjalnych nie zabraknie Inessy Tuszkanowej, znanej na całym świecie ukraińskiej fotomodelki znanej z ogromnej pasji do sportów motorowych. Inessa już rok temu wystartowała w Rajdzie Barbórka.

Warto przypomnieć również o jednej z najgłośniejszych medialnych postaci ostatnich miesięcy. Wizyta Felixa Baumgartnera, człowieka, który ”spadł ze stratosfery”, to jedna z większych atrakcji tegorocznej Barbórki. Austriak wystartuje samochodem Subaru Impreza.

Talia Asów na Karowej

Z okazji jubileuszowej edycji rajdu, pojawią się również kierowcy, którzy na stałe wpisali się na karty barbórkowej historii: Lelio Lattari, Robert Herba, Paweł Przybylski czy Janusz Kiliańczyk. Nie zabraknie także pokazowych przejazdów Marka Gieruszczaka, Roberta Gryczyńskiego i Michała Nowosiadłego. Spośród tych, którzy zapisali najnowsze karty Barbórki, swój udział zapowiedzieli również Tomasz Kuchar, Leszek Kuzaj i ubiegłoroczny zwycięzca Barbórki, Bryan Bouffier.

Najstarszym zwycięzcą rajdu Barbórka, którego będziemy mieli okazję zobaczyć, jest Lelio Lattari, pochodzący z sycylijskiej rodziny dyplomatów.

Utrudnienia dla kierowców i pasażerów

Do poniedziałku nad ranem trasa linii 105 będzie zmieniona. W kierunku Browarnej autobusy tej linii pojadą: od skrzyżowania Dobra/Lipowa. W kierunku pętli Osiedle Górczewska pojadą: Mariensztat 03 – Dobra – Nowy Zjazd – Wybrzeże Kościuszkowskie – Karowa – Dobra i dalej swoją trasą.

Zawieszony będzie przystanek Browarna 02 oraz przystanek Mariensztat 55.

Do północy 1 grudnia z ruchu będą wyłączone: Karowa na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Browarnej, ul. Browarna, ul. Furmańska, ul. Gęsta, ul. Wiślana.

Do 3 grudnia do godz. 14.00 zamknięty dla ruchu będzie fragment ul. Karowej na odcinku od ul. Dobrej do skrzyżowania ul. Karowej z Browarną.

Do 5 grudnia do godz. 0.00 zamknięty dla ruchu będzie fragment ul. Furmańskiej od strony skrzyżowania z ul. Karową.

Do 7 grudnia do godz. 00.00 zamknięta dla ruchu będzie ul. Browarna, na odcinku na którym obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Utrudnienia w ruchu na czas rajdugrafika tvn24.pl

bf//ec

Źródło zdjęcia głównego: www.barborka.pl

Pozostałe wiadomości