Jak się poruszać po "węźle zespolonym"?

Pierwszy przejazd obwodnicą
Pierwszy przejazd obwodnicą
fot. TomaszZieliński film:TVN24
Pierwszy przejazd obwodnicąfot. TomaszZieliński film:TVN24

Czytelnicy tvnwarszawa.pl pytają, dlaczego przy otwartej niedawno Południowej Obwodnicy Warszawy powstał "niekompletny" węzeł Al. Jerozolimskie. Narzekają na to także mieszkańcy Ursusa. Pokazujemy, jak będzie wyglądała docelowa organizacja ruchu w tym rejonie.

Otwarty niedawno odcinek drogi S2 między węzłem Konotopa a aleją Krakowską to na razie tylko niewielki fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Można nim przejechać tylko między tymi dwoma punktami. Po drodze mija się wprawdzie duży węzeł i szereg estakad, ale na razie nie można na nie wjechać. Kierowcy - także na forum tvnwarszawa.pl - zastanawiają się, jaka będzie docelowa organizacja ruchu.

Węzeł zespolony

Najwięcej wątpliwości budzi węzeł Aleje Jerozolimskie czyli skrzyżowanie Alei (DW 719) z POW (S2). Estakady obsłużą tu tylko jedną relację - kierowcy jadący do i z Piastowa oraz Pruszkowa będą mogli wjechać na POW w kierunku wschodnim (w stronę al. Krakowskiej) lub zjechać z niego w stronę tych miejscowości. W pozostałych kierunkach te dwie drogi w ogóle nie będą w tym miejscu połączone.

Ci, którzy jechali już POW, zastanawiają się dlaczego. Mylące jest również to, że pasy, które w przyszłości posłużą do zjazdu z POW na węźle Opacz, zaczynają się jeszcze przed węzłem Al. Jerozolimskie. Kierowcy zastanawiają się, czemu nie prowadzą w tym miejscu na żadną estakadę.

Jak tłumaczą drogowcy, brakujące relacje obsłużą dwa inne węzły w tym rejonie - Salomea i Opacz. Ten pierwszy to budowane właśnie skrzyżowanie Alei Jerozolimskich, ulicy Nowolazurowej i przyszłej nowej wylotówki na Kraków i Katowice (formalnie będzie to kolejny odcinek trasy S8, choć niepołączony bezpośrednio z istniejącym). Ten drugi to skrzyżowanie tejże wylotówki z POW.

Wszystkie trzy oddalone są od siebie mniej więcej o 2 kilometry, a dwa z trzech boków tego trójkąta tworzyć będą drogi ekspresowe - w nomenklaturze drogowców całość to tak zwany węzeł zespolony. Skrzyżowanie POW i Al. Jerozolimskich pełni w nim rolę węzła uzupełniającego.

Ursus chciał pełnego węzła

W 2005 roku, gdy miasto konsultowało z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad kształt przyszłych dróg, pojawił się oczywiście pomysł, by i w tym miejscu powstał pełen węzeł. Chciały tego władze dzielnicy Ursus. - W ramach uzgodnień, pismem burmistrza Ursusa wnioskowano o zaprojektowanie i wykonanie pełnego węzła w Alejach Jerozolimskich, umożliwiającego wjazd i zjazd mieszkańcom Ursusa - przypomina miejskie biuro drogownictwa.

Węzeł Aleje Jerozolimskietvn24.pl / Targeo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z projektantem i drogowcami z miasta uznała jednak, że budowa pełnego węzła oznaczałaby więcej budynków do rozebrania i działek do wykupienia, a także zwężała natężenie ruchu w Al. Jerozolimskich. Stanęło na dwóch estakadach.

Jak więc docelowo będziemy się poruszać po węźle zespolonym?

WYJAZD Z WARSZAWY

Planowane na 2015 rok otwarcie odcinka Salomea - Wolica będzie rewolucją nie tylko dla kierowców, ale też dla... dziennikarzy. Już nigdy o powrotach z wakacji, ferii czy świąt nie będą bowiem na żywo informować z Janek. Miejscowość, która przez kilka dekad stanowiła jeden z najważniejszych punktów na drogowej mapie Polski, zyska spokój. Kierowcy będą je omijać nową trasą na "ósemkę" i "siódemkę" wyjeżdżając kilka kilometrów dalej od Warszawy. O dawnych korkach przypomni im tylko skrzyżowanie ze starą "ósemką" - węzeł Janki.

Rolę wylotówki ze Śródmieścia przejmą wtedy Aleje Jerozolimskie. To będzie też najszybszy dojazd z centrum do POW oraz do autostrady A2 na zachód i - w dalszej przyszłości - na wschód. Wszystkie te kierunki obsłuży węzeł Opacz.

Po drodze do niego, minąć trzeba będzie węzeł Salomea. Nie trzeba będzie tu wykonywać żadnego manewru - ciąg główny poprowadzi kierowców z Al. Jerozolimskich na S8 (by kontynuować podróż Al. Jerozolimskimi, np. do Pruszkowa, trzeba będzie tu zjechać z głównego ciągu).

Będzie to szczególnie ważne dla tych, którzy będą chcieli dojechać POW do autostrady A2 w kierunku zachodnim. Nie będą bowiem mieli możliwości, by wjechać na POW bezpośrednio z Al. Jerozolimskich dwa kilometry dalej. Gdy GDDKiA nie zgodziła się na pełen węzeł, miejscy drogowcy postulowali wprawdzie wprowadzenie do projektu choć dwóch dodatkowych prawoskrętów (właśnie w kierunku Konotopy oraz dla jadących ze POW wschodu - w kierunku centrum miasta). Ten pomysł także został odrzucony.

WYJAZD Z WARSZAWYtvn24.pl / GDDKiA

WYJAZD Z PRUSZKOWA

Trochę bardziej skomplikowany będzie wjazd na te same trasy z południa. Mieszkańcy Pruszkowa i Piastowa dojadą do węzła Al. Jerozolimskie. Jeśli będą chcieli jechać POW na Ursynów lub autostradą A2 na wschód, to właśnie dla nich będzie jedna ze zbudowanych już estakad. Nią też dojadą do węzła Opacz, na którym będą mogli skręcić na Kraków i Katowice (nowy odcinek trasy S8).

Najwięcej "nakręcą" się ci, którzy będą chcieli wyjechać na POW w kierunku zachodnim - Alejami Jerozolimskimi będą musieli pojechać aż do węzła Salomea, gdzie wjadą na S8 w kierunku południowym i dojadą do POW od strony Warszawy. Skręcając na węźle Opacz w prawo, dojadą do węzła Konotopa, skąd będą mogli udać się na północny wschód, w kierunku Bemowa, Żoliborza i Białołęki (istniejąca trasa S8) lub na zachód (autostrada A2).

Kierowcom może się jednak opłacać jechać zupełnie inaczej - z centrum Pruszkowa drogą 718 (ul. Poznańską) mogą dojechać do węzła Pruszków i tam wyjechać na A2 - na płatny odcinek w kierunku Łodzi i Poznania lub na darmowy, w kierunku Konotopy i tras S2 i S8. Właśnie dlatego węzeł Al. Jerozolimskie można było zbudować w "okrojonej" formie.

WYJAZD Z PRUSZKOWAtvn24.pl / GDDKiA

WJAZD Z A2

Dokładnie takie same możliwości będą mieli ci kierowcy, którzy do Warszawy dojadą autostradą z Łodzi czy Poznania. Jeśli ich celem będą okolice Pruszkowa, opłaci im się zjechać z A2 wcześniej. Jeśli się zagapią albo będą chcieli dojechać do położonego bliżej POW Piastowa, będą musieli się trochę "nakręcić".

W Konotopie zjadą z A2 na POW (S2). Miną Aleje Jerozolimskie, a na węźle Opacz będą musieli skorzystać z estakady i skręcić w kierunku Warszawy. Krótkim odcinkiem S8 dojadą do węzła Salomea, gdzie najpierw będą musieli pojechać "ślimakiem" w stronę Nowolazurowej, a zaraz potem, kolejnym "ślimakiem" na Al. Jerozolimskie w kierunku Piastowa.

Dzięki budowanemu przy tej okazji fragmentowi Nowolazurowej do całego tego skomplikowanego układu drogowego dostęp będą mieli także mieszkańcy Ursusa.

Jak widać, szczególnie na tej ostatniej mapie, bardzo dużo będzie zależeć od oznakowania "węzła zespolonego". O ile bowiem mieszkańcy Warszawy i okolic szybko sami ustalą, która trasa pasuje im najbardziej, o tyle dla przyjezdnych układ trzech węzłów może się okazać sporym zaskoczeniem. - Dokładamy wszelkich starań, by oznakowanie było czytelne dla kierowców - zapewnia Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

WJAZD Z A2tvn24.pl / GDDKiA
A2 już przejezdna
A2 już przejezdnaTVN24

Pod koniec roku węzły, wylotówka za 2 lata

Pozostaje jeszcze pytanie - kiedy do dyspozycji kierowców będzie cały ten układ?

Węzeł Salomea wraz z fragmentem Nowolazurowej i nowej wylotówki do węzła Opacz ma być gotowy pod koniec roku. Węzeł Aleje Jerozolimskie powstaje w ramach budowy fragmentu POW od Konotopy do węzła Lotnisko - ta inwestycja ma być skończona jesienią, razem z fragmentem POW między Al. Krakowską, a Puławską. Wtedy "węzeł zespolony" będzie już kompletny.

Nowa wylotówka na południe (odcinek S8 od węzła Opacz do węzła Paszków wraz z odnogą "siódemki" do skrzyżowania z drogą 721 w Sękocinie) ma być gotowa pod koniec 2015 roku. Umowa na jej budowę z firmą Strabag została podpisana w kwietniu.

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl