Globusową zwężą we wtorek

Warszawa

fot. Urząd Miasta

Ulica Globusowa miała być zwężona w poniedziałek rano. Tymczasem kierowcy wciąż mogą jeździć obiema jezdniami. W ostatniej chwili datę rozpoczęcia remontu zmieniono na wtorek. Nie bardzo wiadomo jednak, kto podjął tę decyzję.

Nowa organizacja ruchu miała obowiązywać od poniedziałkowego poranka. Inwestor, firma PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała o tym stołeczne Biuro Koordynacji Miejskich Inwestycji Drogowych.

- W poniedziałek o godzinie 8:00 ulica była przejezdna - informował tymczasem z Włoch reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Kilka godzin później okazało się, że zmian na razie nie będzie. - Ulica będzie zwężona dopiero jutro o 22:00 - poinformował Ratusz.

Okazuje się, że i ten termin nie jest pewny. Nie wiadomo też właściwie, kto zmienił plan. Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK odesłał nas w tej sprawie do wykonawcy remontu.

Nikt się nie przyznaje

Komentarz wykonawcy - firmy INTOP Warszawa - był krótki: - Proszę zadzwonić do Zarządu Dróg Miejskich. To oni zmienili datę wprowadzenia nowej organizacji ruchu.

Tak też zrobiliśmy. - My? - dziwi się Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - A dlaczego do nas? Proszę zadzwonić do PKP PLK- odpowiada. - To koleje, jako że są zleceniodawcami remontu, decydują o zmianach w ruchu - dodaje.

W poszukiwaniu instytucji odpowiedzialnej za zmianę planów zadzwoniliśmy też do Tomasza Kunerta, rzecznika miejskiego koordynatora inwestycji i remontów. Kto zmienił termin wprowadzenia nowej organizacji? - Firma INTOP Warszawa, czyli wykonawca remontu - poinformował Kunert. - Nie wiem czemu została zmieniona data wprowadzenia nowej organizacji. Wykonawca złożył wniosek o zajęcie pasa drogi, na którym widniała data 12 września, czyli poniedziałek, jako termin nowej organizacji ruchu na ul. Globusowej. Nie wiem dlaczego tak się nie stało - dodaje.

Z pytaniem o powody zmiany ponownie zadzwoniliśmy więc znów do firmy INTOP. - Dopiero dziś dostaliśmy dokumenty z Zarządu Dróg Miejskich. To oni są zarządcą drogi i to oni musieli nam ją przekazać, wraz z innymi dokumentami potwierdzającymi możliwość wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu - mówi pracownik firmy INTOP. - Mamy już podpisany projekt organizacji ruchu i możemy zacząć ją wprowadzać - dodaje.

Szukania odpowiedzi ciąg dalszy

Zarząd Dróg Miejskich nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. - Z naszej strony nie ma żadnych zaniedbań - odpowiada na zarzut za późno wydanych dokumentów Adam Sobieraj. - Faktycznie firma INTOP odebrała od nas dokumenty dzisiaj - dodaje.

Z tego, co udało nam się ustalić, firma INTOP mogła wejść na ul. Globusową dopiero wtedy, kiedy zostaną zakończone prace przy remoncie wiaduktu kolejowego w ciągu ulic Cegielniana - Sympatyczna. - Inżynier ruchu Janusz Galas nie pozwolił rozpocząć prac na Globusowej wcześniej - wyjasnia jeden z pracowników firmy INTOP. - Remont na Cegielnianej został zakończony, więc od razu przeszliśmy na ul. Globusową - dodaje.

Na pytanie, czy to spowodowało opóźnienie w prowadzeniu nowej organizacji na ul. Globusowej nie usłyszeliśmy odpowiedzi. - Nie wiem dlaczego tak się stało - odpowiada praconik INTOP.

Remont od jutra od 22:00?

Planowany termin zamknięcia ulicy to wtorek, godzina 22. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, i ten termin nie jest jednak pewny.

Jak zapowiada miejskie biuro inwestcji drogowych, w pierwszym etapie robót zamknięta będzie jezdnia Globusowej w kierunku Bemowa, pod wiaduktem kolejowym. Ruch w obydwu kierunkach będzie się jezdnią zachodnią.

Kierowcy jadący w kierunku Bemowa przejadą na jezdnię zachodnią za skrzyżowaniem z ul. Popularną, a wrócą na jezdnię wschodnią za wiaduktem kolejowym. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do 25 września.

Jak się jednak dowiedzieliśmy termin ten jest bardzo zagrożony i nowa organizacja ruchu wprowadzona zostanie najprawdopodobniej dopiero w połowie tygodnia.

II etap pod koniec września

W kolejnym etapie robót, który zacznie się od 26 września, zamknięta będzie jezdnia w kierunku Ursusa, a ruch w obydwu kierunkach zostanie przełożony na jezdnię w kierunku Bemowa.

Powodem zmian jest remont wiaduktu kolejowego. Inwestor zapowiada, że remont zakończy się 9 października.

as/roody