Fotoradar przy Feminie już działa. "Robi zdjęcia wjeżdżającym na czerwonym"

Warszawa

tvnwarszawa.pl / Mateusz SzmelterFotoradar przy Feminie

Fotoradar na skrzyżowaniu al. Solidarności i Jana Pawła II przeszedł we wtorek ostateczne odbiory i został włączony. - System rejestruje już pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie na czerwonym świetle – ostrzega straż miejska.

We wtorek na skrzyżowaniu zebrała się komisja, która przeprowadzała ostateczne odbiory urządzeń. Wypadły one pomyślnie. – Od godzin popołudniowych fotoradar już działa – informuje Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej.

Nie mierzy prędkości

Jak wyjaśnia Niżniak, urządzenie nie mierzy prędkości. Uzbraja się jednak za każdym razem, gdy na sygnalizatorze zapali się czerwone światło.

- Z każdym uruchomieniem się czerwonego światła na sygnalizacji świetlnej, urządzenie uzbraja się i monitoruje wyznaczone pasy ruchu. Identyfikuje, dokumentuje i rejestruje wykroczenie w postaci zdjęcia. Urządzenie dokonuje niezależnych pomiarów kilkunastu pojazdom na kilku pasach jednocześnie – tłumaczy Zbigniew Kąkol zastępca naczelnika oddziału ogólnomiejskiego warszawskiej straży miejskiej.

Jak chwali się straż miejska, system zamontowany na skrzyżowaniu al. Solidarności i Jana Pawła jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Działa z wykorzystaniem tzw. pętli wirtualnej. Urządzenie pomiarowe jest "podpięte" do sterowników sygnalizacji świetlnej.

Będą kolejne

W latach 2011-2013 w obrębie skrzyżowania al. Solidarności i Jana Pawła doszło do 107 kolizji i 14 wypadków. W wyniku tych zdarzeń drogowych 18 osób zostało rannych, 1 osoba zginęła, podaje straż miejska. Statystyki te były jednym z czynników, który zdecydowały o postawieniu w tym miejscu fotoradarów. Strażnicy planują postawić urządzenia na kolejnych skrzyżowaniach: ul. Wołoskiej i Domaniewskiej oraz ul. Globusowej i Dźwigowej.

Za wjazd na czerwonym świetle grozi mandat do 500 zł i 6 pkt. karnych. Straż miejska zapowiada, że "będzie konsekwentna w egzekwowaniu przepisów".

Fotoradary zostały zamontowane na początku października:

Fotoradar na skrzyżowaniu Wołoskiej i Domaniewskiej
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

wp//ec