Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Ferie zmniejszyły ruch na warszawskich drogach

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plMniejszy ruch na drogach

Na stołecznych drogach widać, że ferie to czas wyjazdów. Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził badania, z których wynika, że ruch zmniejszył się średnio o ponad sześć procent. Największą różnicę odnotowano w alei Komisji Edukacji Narodowej na Ursynowie.

"Podstawą naszych pomiarów były dane z systemu Automatycznego Pomiaru Ruchu. Punkty rozmieszczone w różnych rejonach miasta liczą natężenie ruchu przez 365 dni w roku. Porównaliśmy średnie dobowe natężenie ruchu w 30 punktach, przed feriami - w dniach 9-11 stycznia oraz w trakcie ferii -16-18 stycznia" - wyjaśniają drogowcy.

Największy spadek na Ursynowie

Pomiary - jak dodają - pokazują zauważalną różnicę. Przed rozpoczęciem ferii suma natężenia ruchu wyniosła około 3,16 miliona pojazdów. W trakcie ferii zaś - około 2,95 miliona. "Spadek ruchu wyniósł więc średnio 6,65 procent" - precyzują pracownicy ZDM. Dodają, że największy spadek ruchu odnotowano na Ursynowie, w popularnej alei Komisji Edukacji Narodowej przebiegającej przez środek dzielnicy. Tu w czasie ferii odnotowano 16-procentowy spadek natężenia ruchu. Żadnej różnicy nie odnotowano zaś na Wawelskiej.

Luźniej też na mostach

Mniejszy ruch był także na warszawskich mostach: od 5,7 procentach na moście Grota-Roweckiego do 11,9 procent na moście Skłodowskiej-Curie. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, Grota-Roweckiego to najpopularniejszy most w stolicy. Z pomiarów drogowców przeprowadzonych w ubiegłym roku wynikało, że w ciągu doby przejeżdżało nim ponad 180 tysięcy aut. Na drugim miejscu uplasował się tzw. most Północny (Skłodowskiej-Curie). Średnio w ciągu doby poruszało się nim 122 887 pojazdów wiosną i 116 888 latem.

O pustych ulicach pisaliśmy również w Święta Bożego Narodzenia:

Warszawa czeka na poświąteczne powroty
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

kw/b