Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Ferie zmniejszyły ruch na warszawskich drogach

  TVN Warszawa

  Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plMniejszy ruch na drogach

  Na stołecznych drogach widać, że ferie to czas wyjazdów. Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził badania, z których wynika, że ruch zmniejszył się średnio o ponad sześć procent. Największą różnicę odnotowano w alei Komisji Edukacji Narodowej na Ursynowie.

  "Podstawą naszych pomiarów były dane z systemu Automatycznego Pomiaru Ruchu. Punkty rozmieszczone w różnych rejonach miasta liczą natężenie ruchu przez 365 dni w roku. Porównaliśmy średnie dobowe natężenie ruchu w 30 punktach, przed feriami - w dniach 9-11 stycznia oraz w trakcie ferii -16-18 stycznia" - wyjaśniają drogowcy.

  Największy spadek na Ursynowie

  Pomiary - jak dodają - pokazują zauważalną różnicę. Przed rozpoczęciem ferii suma natężenia ruchu wyniosła około 3,16 miliona pojazdów. W trakcie ferii zaś - około 2,95 miliona. "Spadek ruchu wyniósł więc średnio 6,65 procent" - precyzują pracownicy ZDM. Dodają, że największy spadek ruchu odnotowano na Ursynowie, w popularnej alei Komisji Edukacji Narodowej przebiegającej przez środek dzielnicy. Tu w czasie ferii odnotowano 16-procentowy spadek natężenia ruchu. Żadnej różnicy nie odnotowano zaś na Wawelskiej.

  Luźniej też na mostach

  Mniejszy ruch był także na warszawskich mostach: od 5,7 procentach na moście Grota-Roweckiego do 11,9 procent na moście Skłodowskiej-Curie. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, Grota-Roweckiego to najpopularniejszy most w stolicy. Z pomiarów drogowców przeprowadzonych w ubiegłym roku wynikało, że w ciągu doby przejeżdżało nim ponad 180 tysięcy aut. Na drugim miejscu uplasował się tzw. most Północny (Skłodowskiej-Curie). Średnio w ciągu doby poruszało się nim 122 887 pojazdów wiosną i 116 888 latem.

  O pustych ulicach pisaliśmy również w Święta Bożego Narodzenia:

  Warszawa czeka na poświąteczne powroty
  Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

  kw/b