Dzikie kaczki na Wisłostradzie. Drogowcy ustawili znaki

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plOstrzeżenie przed kaczkami

W okolicy Łazienek od niedawna można spotkać rzadki gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Stawy i kanał nie zapewniają im jednak odpowiedniej ilości pokarmu, więc nurogęsi wędrują w stronę Wisły przez ruchliwą ulicę. Żeby chronić ptaki przed potrąceniem, drogowcy ustawili znaki ostrzegawcze dla kierowców.

- To ciekawy przyrodniczy fenomen – mówi Mariusz Burkacki z miejskiego Zarządu Zieleni.

Nurogęsi są rybożerne i najczęściej żyją w dziuplach drzew. W Polsce jest to bardzo nieliczny gatunek lęgowy, w Warszawie można go spotkać nad Wisłą.

"Trudna wędrówka"

Gniazdują w okolicy Łazienek Królewskich i parku Agrykola. - Niestety kanał i okoliczne stawy nie zapewniają im dostatecznej ilości pokarmu, dlatego zaraz po wykluciu młodych, ptaki podejmują trudną wędrówkę w kierunku Wisły. W tym czasie pisklęta są jeszcze nielotne, a na trasie z parku czekają na nie dwie, niebezpieczne bariery drogowe - wyjaśnia Burkacki.

Maluchy nie potrafią fruwać, więc matka prowadzi je przez jezdnię. Pierwsza przeszkoda to ulica Myśliwiecka, a druga to już sześciopasmowa ulica Czerniakowska. Ptakom udaje się pokonać te ulice, ale często są płoszone przez kierowców i przechodniów czy psy i koty. Dlatego Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Miejskimi Zakładami Autobusowymi, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zarządem Oczyszczania Miasta, a także lokalnymi obserwatorami ptaków ze Śródmieścia postanowili zająć się problemem.

Policzyli nurogęsi

Drogowcy ustawili już przy ulicy Myśliwieckiej i na Wisłostradzie (na wysokości kanału piaseczyńskiego) znaki ostrzegawcze. - Przygotowywane są tablice informacyjne, dodatkowe nasadzenia roślinności, dostosowywany poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, a nawet rozpatrywana jest przebudowa przepustu pod ulicą Myśliwiecką umożliwiająca ptakom swobodne przepływanie – wylicza Burkacki.

Miłośnicy nurogęsi skupieni na profilu Facebooka: kanał piaseczyński – ostoją ptaków, obserwują nurogęsi, zdarza się również, że pomagają im przejść przez ulicę. Generalnie proces wykluwania się i podróży w kierunku Wisły może trwać ok 3 tygodni. Szacuje się, że nurogęsi jest około 10 sztuk.

ZOBACZ TEŻ BUDOWĘ, KTÓRĄ PRZERWAŁY SÓJKI:

Przelot nad drzewemArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ran//ec