Dzielnica chce fotoradaru na "autostradzie śmierci"

Mieszkańcy Bielan apelują o sygnalizację
Mieszkańcy Bielan apelują o sygnalizację
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy Bielan apelują o sygnalizację Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Władze Bielan chcą fotoradaru w al. Reymonta. Wystąpiły już z odpowiednim wnioskiem do straży miejskiej. Pod koniec kwietnia na tej przebudowanej niedawno ulicy pędzący samochód śmiertelnie potrącił kobietę. Mieszkańcy drogę nazywają "autostradą śmierci".

- Wniosek od wiceburmistrza dzielnicy trafił do nas pod koniec zeszłego tygodnia. Na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy ustawimy tam fotoradar, musimy najpierw przeprowadzić analizy - informuje nas Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Strażnicy najpierw zwrócą się do policji oraz drogowców o szczegółowe informacje na temat tego miejsca. Sprawdzą, czy faktycznie można je uznać za wyjątkowe niebezpieczne.

Niżniak przyznaje, że może okazać się, że do podjęcia decyzji konieczne będą także dodatkowe analizy własne straży miejskiej. Dopiero mając pakiet danych, straż miejska zdecyduje, czy zainstaluje tam fotoradar.

Patrole nie mają gdzie stanąć

Dyskusja o bezpieczeństwie na al. Reymonta rozgorzała po śmiertelnym wypadku, do którego doszło w kwietniu. Mieszkańcy przekonują, że samochody jeżdżą tam za szybko. Kontrole chciała tam przeprowadzić policja, ale okazało się nie ma dogodnego miejsca, aby się ustawić.

- Chcemy kontrolować prędkość, ale nie mamy gdzie stanąć, "suszarka" jest na kablu, który w najlepszym razie musiałby przebiegać przez ścieżkę rowerową, pas zieleni, a nawet i zatoczkę autobusową - mówią tvnwarszawa.pl policjanci, którzy w poniedziałek zjawili się na miejscu.

Jak podkreślają funkcjonariusze, ponieważ jezdnia jest prosta, gdziekolwiek by stanęli byliby widoczni z daleka. W tej sytuacji kontroli można dokonywać jedynie za pomocą będących ciągle w ruchu, głównie nieoznakowanych, radiowozów z wideorejestratorami. Takimi samymi, którymi funkcjonariusze poruszają się np. po autostradach.

Wicenaczelnik stołecznej drogówki mł. insp. Piotr Jakubczak przekonuje, że takie kontrole odbywają się tam regularnie. - Mamy to miejsce pod stałym, prawie codziennym, nadzorem - zapewnia.

Fotoradar, "kocie oczka" i patrole

Sprawą zainteresowały się także władze dzielnicy. Efektem były na razie trzy pisma.

- Do Zarządu Dróg Miejskich zaapelowaliśmy o zainstalowanie w tym miejscu tzw. "kocich oczek", czyli migających na jezdni świateł, dodatkowo ostrzegających o przejściu dla pieszych. Drugie pismo wystosowano właśnie do straży miejskiej - informuje Małgorzata Kink, rzeczniczka prasowa bielańskiego ratusza.

Trzeci dokument władz Bielan to apel do policji o jak najczęstsze kontrolowanie tamtej okolicy. Funkcjonariusze już zwrócili się do drogowców o możliwość dostosowania pobocza do możliwości stałych patroli. To jednak, jak twierdzi Zarząd Dróg Miejskich, nie wchodzi obecnie w grę. - Droga została wykonana na zlecenie dzielnicy z pieniędzy unijnych i jest na gwarancji. Nie możemy więc dobrowolnie ingerować w jej wygląd - tłumaczu nam Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Tragiczna śmierć

Pod koniec kwietnia w al. Reymonta doszło do tragedii. Na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Reymonta i ul. Schroegera na pasach została potrącona kobieta. Zmarła później w szpitalu.

Mieszkańcy wraz z przedstawicielami Zielonego Mazowsza manifestowali w ubiegłym tygodniu. Zapalili znicze w intencji zmarłej, a także apelowali o dodatkowe zabezpieczenia dla przechodzących na przejściu. Ich zdaniem wyremontowana jezdnia, jest zbyt szeroka (3,5 m) i zachęca do szybkiej i niebezpiecznej jazdy.

Skrzyżowanie zostało przebudowane w ramach inwestycji "Budowa al. Reymonta na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Kasprowicza". Prace trwały od końca 2012 roku. Protestujący domagają się dobudowania świateł na skrzyżowaniu, progów zwalniających, a także ustawienia tam fotoradaru.

ep/b

Pozostałe wiadomości

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP