Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Drogi czarne, chodniki białe. Od czwartku silny mróz

Warszawa

TVN24Poranek w stolicy

Do stolicy wróciła zima. Od wtorkowego popołudnia padał śnieg. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Jezdnie w środę rano były czarne, choć na wielu pozostało sporo błota, chodniki były śliskie. Poważny mróz przyjdzie w czwartek.

Sytuację na drogach obserwował od wczesnego poranka reporter tvnwarszawa.pl. - Na niektórych ulicach z powodu błota pośniegowego i roztopionej wody nie widać pasów ruchu. Jak spadnie temperatura, to może być ślisko. Kierowcy powinni zachować ostrożność - relacjonował z Mokotowa Lech Marcinczak.

Z kolei na Ursynowie była reporterka TVN24 - Służby starają się, aby jeździło i chodziło się bezpiecznie. Śnieg, który padał nieprzerwanie od wczorajszego popołudnia i dodatnia temperatura sprawiły, że jest dość ślisko. Każdy, kto musi opuścić swoje ciepłe łóżko nie będzie zachwycony tą aurą. Służby porządkowe dają sobie z tym śniegiem radę - podawała Olga Olesek.

Nad ranem na stołecznych ulicach pracowały 42 posypywarki. Drogi były czarne, gorzej - jak to zwykle w stolicy - było na chodnikach. Wiele z nich wciąż było nieposprzątanych - zalegał na nich śnieg i błoto.

Straż: jesteśmy przygotowani

- Straż pożarna jest przygotowana do podjęcia wszelkiego rodzaju działań. Nawet zagrożenia wichurą, gdzie będzie powalonych wiele drzew, czy linii energetycznych. Jesteśmy w stanie pomóc, dlatego problemów nie będzie - zapewniał we "Wstajesz i wiesz" Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej. Ostrzegał przed parkowaniem pod drzewami. - Słabsze konary mogą spadać na samochody. Ciężki śnieg może doprowadzić do odłamu gałęzi. Pamiętajmy, żeby w zimie mieć więcej paliwa w zbiorniku. Różne rzeczy mogą się zdarzyć, np. sytuacja kiedy będziemy musieli wiele godzin oczekiwać na pomoc na poboczu - opisywał Konopka.

Strażak zalecał też, aby jadąc w dłuższą podróż naładować wcześniej telefon, a także zabrać koc i termos z gorącym napojem.

Straż pożarna jest przygotowana
TVN24

Od czwartku silny mróz

IMGW ostrzegał przed intensywnymi opadami śniegu. We wtorek wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować szkody materialne, a także zagrożenie dla życia.

Jak podaje portal tvnmeteo.pl, prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 7 cm do 12 cm. Opadom będzie towarzyszył wiatr umiarkowany, ale okresami dość silny, w porywach do 70 km/h. Ten miejscami może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Podróżowanie będzie utrudnione przez niesprzyjające warunki na drogach. Jazdę będą utrudniać opady deszczu i śniegu.

Czwartek ma przynieść jeszcze większe opady śniegu. Do kraju wkroczy niż. Po dużym spadku ciśnienia, zacznie ono gwałtownie rosnąć, a miejsce niżu zajmie wyż.

Jak ostrzega tvnmeteo.pl, z północy napłynie silny mróz. W nocy ze środy na czwartek temperatura może spaść do -8 st. C. W czasie następnej nocy (czwartek/piątek) też wystąpi siarczysty mróz - nawet do -14 st. C. Kulminacja mroźnej pogody nastąpi nocą z piątku na sobotę. Wtedy w stolicy może być -15 st. C.

Sytuacja na drogach w stolicy
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

md/b