Droga Krzyżowa na Starym Mieście

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plDroga Krzyżowa na ulicach Warszawy

W piątek wieczorem ulicami Starego Miasta przeszła 23. Centralna Droga Krzyżowa, prowadzona przez metropolitę warszawskiego kardynał Kazimierza Nycza. Wcześniej hierarcha wziął udział w liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Jana Chrzciciela.

Po godz. 20.00 wierni wyruszyli sprzed kościoła akademickiego św. Anny na plac Teatralny, skąd przeszli na plac Piłsudskiego, a potem - Krakowskim Przedmieściem - wrócili do kościoła. Tam Nycz wygłosił słowo pasterskie.

Wierni na ulice

Na czele niesiono wielki krzyż. Kolejno trzymali go m.in. księża, siostry zakonne, członkowie wspólnot neokatechumenalnych, studenci, strażnicy miejscy, kolejarze, prawnicy, rzemieślnicy, strażacy, żołnierze, policjanci i radni. Rozważania odczytywali przy kolejnych stacjach Męki Pańskiej dziennikarka Brygida Grysiak i jej mąż Konrad Ciesiołkiewicz. Drogę krzyżową zorganizowała też diecezja warszawsko-praska. Liturgię w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku odprawił abp. Henryk Hoser.

Autobusy na objazdach

Po raz pierwszy Drogę Krzyżową na ulicach Warszawy zorganizowano w 1994 r. Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu - to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy.

Jak informowało miasto, niektóre autobusy zmieniły trasy. "W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Miodową (na odcinku od ul. Długiej do Kapitulnej) linie autobusowe 116, 180, 503 i 518 pojadą ul. Senatorską do pl. Bankowego i dalej ul. gen. W. Andersa do Nowolipki (180) lub Świętojerskiej (116, 503 i 518)" - zapowiadał ratusz.

PAP/kz/r