Doświetlanie przejść dla pieszych. W tym roku w prawie 400 miejscach

Ulice

Urząd miasta WarszawyDoświetlone przejście dla pieszych

W 2019 roku w Warszawie doświetlonych zostanie 400 przejść dla pieszych. Warszawscy drogowcy właśnie ogłosili przetarg na realizację 188 z nich.

Jak przypomina ratusz, przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku stopniowo są poddawane kontrolom bezpieczeństwa. Oceniane są pod kątem 30 kryteriów, a jakość oświetlenia jest jednym z nich. Docelowo do 2020 roku audytem mają zostać objęte wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej.

"Liczba przekroczy 1300"

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni. Działamy konsekwentnie, od lat. Dlatego też liczba doświetlonych "zebr" przekroczy w tym roku 1300. Statystyki pokazują, że przynosi to wymierne efekty, ale trzeba pamiętać, że nasze działania nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku – mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

W tym roku Zarząd Dróg Miejskich ma zamiar poprawić bezpieczeństwo na 400 "zebrach". W kwietniu drogowcy ogłosili przetarg na realizację 188 z nich i przygotowali dokumentację projektową. Potencjalni wykonawcy będą mogli składać swoje oferty do 24 kwietnia, a wybrane firmy będą miały pięć miesięcy na realizację prac od momentu podpisania umowy. Pozostałe przejścia zostaną doświetlone w ramach prac konserwacyjnych.

Przejścia objęte przetargiem wyposażone zostaną w dodatkowe, niższe słupy i oprawy oświetleniowe, zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu.

Najwięcej na Mokotowie

Jak podaje urząd miasta, takie oświetlenie ma pojawić na Mokotowie (36 lokalizacji), w Wawrze (25), na Białołęce (15), w Rembertowie (14), na Woli, Pradze Południe (13), w Śródmieściu (11), na Ursynowie (10), w Ursusie (9), we Włochach (9), w Wilanowie (8), na Bemowie (7), Ochocie (6), Bielanach (3), Targówku (3), w Wesołej (3) i na Żoliborzu (2).

ZDM w tym roku planuje zamontować dodatkowe oświetlenie na około 200 przejściach dla pieszych przy pomocy istniejących latarni, na których montowane będą dodatkowe oprawy. Dzięki temu liczba doświetlonych przejść przekroczy 1300.

W 2018 roku drogowcy doświetlili 435 zebr. Dla porównania w 2017 roku wykonali prace przy 337 przejściach, a w 2016 – 78.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o powstaniu aktywnych przejść dla pieszych.

Tak działa aktywne przejście dla pieszych na Waszyngtona Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ab/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta Warszawy