Czwartek na ulicach: protesty w Wesołej i Śródmieściu

Warszawa

Shutterstock Utrudnienia w centrum

W czwartek na warszawskich ulicach zaplanowano dwa protesty. Pierwszy jest związany z budową Wschodniej Obwodnicy Warszawy, drugi odbędzie się w "obronie demokracji".

W czwartek wieczorem na ulice wyjdzie "Marsz sprzeciwu". Marsz – jak tłumaczą organizatorzy związani ze stowarzyszeniami stającymi w obronie demokracji – związany jest z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i sprzeciwem wobec partii rządzącej.

Jak czytamy na stronie wydarzenia, podobne zgromadzenie zorganizowano dwa lata temu. "Wielotysięczny tłum przemaszerował szlakiem historycznej myśli PiS - od KC PZPR do KC PiS na Nowogrodzką" – przypominają.

"Od tamtego czasu dzieje się coraz gorzej. Reżim czerpiący wzorce z PRL-u rujnuje to, co z mozołem budowali obywatele Polski przez ostatnie 30 lat. Wprowadza dyktaturę, łamie konstytucję, zniewala sądy powszechne, niszczy państwo prawa. Próbuje wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Rozmawia - jak równy z równym - z neofaszystami z ONR i MW" – twierdzą i dodają: "13-go grudnia pokażmy, że jest nas - obrońców demokracji i konstytucji - cała masa".

Utrudnienia

Trasa przemarszu
UM

Marsz rozpocznie się o godzinie 18.00. Protestujący spotkają się w rejonie ronda de Gaulle'a. Następnie przejdą Alejami Jerozolimskimi do placu Zawiszy i dalej ulicami Raszyńską i Nowogrodzką w rejon skrzyżowania z Koszykową. Zakończenie zgromadzenia planowane jest o godzinie 21.

W czasie przemarszu, a co za tym idzie wstrzymania ruchu w Alejach Jerozolimskich, na objazdy zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 157, 158, 159, 175, 171, 174, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525, E-2.

Wyłączony zostanie również ruch tramwajów w Alejach Jerozolimskich oraz na poprzecznych ulicach – Marszałkowskiej i al. Jana Pawła II. Tramwaje linii: 7, 9, 10, 15, 17, 18, 22, 24, 25, 33 i 35 pojadą zmienionymi trasami.

Organizatorami akcji są takie stowarzyszenia jak: Grupa Akcja Mazowsze, Odnowa, Obywatelski Ruch Demokratyczny, Obywatele Solidarnie w Akcji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Rebelia Mazovia, Straż Obywatelska, Wolna Praga, Wolność Równość Demokracja.

Czekają na decyzję środowiskową

"Po razy kolejny protestujemy przeciwko obwodnicy przez środek dzielnicy" – poinformowała nas z kolei jedna z uczestniczek protestu w Wesołej.

Przypomnijmy, termin wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą był przekładany już kilka razy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rekomendowała wariant "zielony" - ten tańszy prowadzący przez centrum dzielnicy, napotykający na duży opór mieszkańców Wesołej. Oni z kolei chcieli, by obwodnica przebiegła w wariancie "czerwonym", najlepiej częściowo w tunelu.

W lipcu "Gazeta Stołeczna" napisała, że rząd zrezygnuje z prowadzenia drogi po nasypie przez centrum dzielnicy. Powołała się na wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Miał on wtedy powiedzieć, że zamiast nasypu w Wesołej rozważane są trzy rozwiązania. Pierwsze to trasa na powierzchni terenu lub w tunelu przez środek Wesołej (wariant "zielony") lub tunel bliżej osiedla Zielona (wariant "czerwony").

"Co jeszcze muszą zrobić zwykli ludzie, żeby "władza" usłyszała i pochyliła się nad sprawą? Pomijanie strony społecznej i faktów rozkręca tylko oburzenie. RDOŚ Białystok będzie meblował jedną z dzielnic Warszawy. Być może lada dzień wyda decyzję środowiskową, która zmieni na zawsze jej funkcjonalność i warunki życia ludzi. Mając za nic uchwały samorządu wszystkich szczebli, które lokalizowały przebieg w wariancie z tunelem. Ludzie oczekują przewidywalności i ciągłości podejmowanych decyzji - środowiskowa na WOW przez Wesołą była już wydana na tunel” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Manifestacja rozpocznie się o godzinie 17 na stacji PKP Wesoła, skąd protestujący przejdą na parking przed Urzędem Dzielnicy. W tym czasie – jak podają organizatorzy - zablokowany będzie przejazd ulicą Raczkiewicza.

W tym czasie będzie zablokowany przejazd ulicą Raczkiewicza. Utrudnienia mają zakończyć się około godziny 19.

W środę na autostradzie A2 protestowali rolnicy:

Policjanci ukarali protestujących mandatami TVN24
wideo 2/6

kz/r