Buspasy w al. Jerozolimskich? Drogowcy nie mówią "nie"

Czy w al. Jerozolimskich będzie miejsce na buspasy?
Czy w al. Jerozolimskich będzie miejsce na buspasy?
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plCzy w al. Jerozolimskich będzie miejsce na buspasy?

Sześciokilometrowe buspasy Alejach Jerozolimskich mogą zostać wytyczone na czas modernizacji torów kolejowych od Grodziska Mazowieckiego. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", Zarząd Transportu Miejskiego stara się o ich wytyczenie.

Jak informuje gazeta, buspasy miałyby powstać na terenie Ochoty, we Włochach i w Ursusie. Od września rusza bowiem remont podmiejskiej linii kolejowej od Grodziska Mazowieckiego do przystanku we Włochach. Przez przynajmniej rok około 20 tys. osób dojeżdżających z Milanówka, Brwinowa, Pruszkowa czy Piastowa będzie miało utrudnione dotarcie do pracy i szkół.

Najazd autobusów

Wycofane pociągi zastąpią linie autobusowe. Co kwadrans z Grodziska Mazowieckiego do Dworca Zachodniego będą wyruszać autobusy, zabierające pasażerów ze wszystkich miejscowości po drodze. Uzupełnieniem mają być kursy wahadłowe między Grodziskiem Mazowieckim a Milanówkiem oraz z Brwinowa i Pruszkowa do Dworca Zachodniego.

Poza tym ZTM chce dodać więcej kursów na liniach z Włoch i Ursusa (m.in. 127, 517, 716 i 717).

Takiego najazdu autobusów z jednego kierunku mogą nie wytrzymać Al. Jerozolimskie. Te cieszą się duża popularnością wśród kierowców, a dziś stanowią też główny wjazd do miasta od strony Katowic, Krakowa czy Wrocławia.

"Nie będą oponowali"

Jak dowiedziała się gazeta, wicedyrektor ZTM Katarzyna Strzegowska zwróciła się do Zarządu Dróg Miejskich oraz nowego Biura Mobilności i Transportu w ratuszu o opinię na temat buspasów między granicą Warszawy a rondem Zesłańców Syberyjskich "przynajmniej w godzinach szczytu".

- To w znacznym stopniu ułatwi dojazd do i z Warszawy pasażerom autobusów komunikacji linii regularnych, jak i linii zastępczych – tłumaczy Strzegowska.

Urzędnicy nie mówią "nie". – Jeżeli ZTM uzna, że buspas jest potrzebny, nie będziemy oponowali – powiedział "Stołecznej" Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Eksperymentalnie można go wyznaczyć jeszcze w wakacje, gdy ruch jest mniejszy. Kierowcy zdążyliby się przyzwyczaić. Trzeba jednak mieć konkretną ofertę przewozową - dodał.

Według szacunków ZTM, teraz za Dworcem Zachodnim Alejami Jerozolimskimi kursują 34 autobusy na godzinę w jednym kierunku. Od września będzie ich 67. Po rozpoczęciu remont na kolei do autobusów w ciągu godziny przesiądzie się ok. 3 tys. pasażerów.

skw/r

Pozostałe wiadomości