Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Ulice

Budowa metra na Pradze: Gdzie szukać informacji?

Ulice

fot

Budowa II linii metra nieodwołanie wkracza na Pragę. A wraz z nią, gigantyczne utrudnienia dla mieszkańców północno-wschodniej Warszawy, którzy skarżą się, że informacji jest za mało. Podpowiadamy, gdzie jej szukać.

Od piątku o zmianach w ruchu na Pradze związanych z budową II linii metra warszawiacy mogą dowiedzieć się u dyżurnych pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, na ulicach stolicy. Będzie działa też całodobowa infolinia.

Od soboty mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez plac Wileński nie będą mogły jeździć samochody osobowe. Trasy zmienią też tramwaje jeżdżące dotąd przez plac oraz autobusy. Utrudnienia w ruchu potrwają aż do zakończenia budowy stacji II linii metra Dworzec Wileński, czyli do końca 2013 roku.

Gdzie szukać informacji?

Informacje o zmianach tras już od kilku dni można znaleźć na mapkach w autobusach. Jeśli ktoś nie mógł ich znaleźć, to wszystkiego może się dowiedzieć od informatorów ZTM, którzy do środy, w godzinach 9 - 17 będą dyżurować na ulicach. Będą odpowiadać na pytania dotyczące zmian w organizacji ruchu.

Będzie ich można spotkać: - na Dworcu Wileńskim - na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z al. Solidarności - na rondzie Żaba - na skrzyżowaniu ul. Targowej z ul. Kijowską - na Dworcu Wschodnim (od strony ul. Kijowskiej) - w al. Zielenieckiej - na pl. Bankowym - w zespole przystankowym Inżynierska - na rondzie Starzyńskiego - przy kinie Femina

Punkt na dworcu i infolinia

Aby pasażerowie i kierowcy mogli jeszcze dokładniej poznać szczegóły zmian w organizacji ruchu i komunikacji na Pradze, w centrum handlowym Warszawa Wileńska do 21 października będzie działał punkt informacyjny.

Punkt będzie czynny w godz. 7-20 (od poniedziałku do soboty), a w niedziele od godz. 12 do godz. 19.

Działa również całodobowa infolinia ZTM: (022) 194-84.

Autobus z punktem informacyjnym

Na tym nie koniec. W czwartek w okolicach pl. Wileńskiego uruchomiony został również mobilny punkt informacyjny ZTM. Do wtorku będzie zaparkowany w al. Solidarności, przy liceum im. Władysława IV.

W piątek punkt będzie czynny w godz. 10-18; w sobotę 8-17; w niedzielę 10-19; w poniedziałek 10-18, a we wtorek 10-18.

ZTM o zmianach w komunikacji powiadamia także za pomocą plakatów i ulotek w autobusach, tramwajach, w metrze. Ulotki są dostępne także w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i w budynkach biurowych stojących w obszarze objętym zmianami w organizacji ruchu. Zarząd o zmianach informuje także w prasie lokalnej, a także w spotach emitowanych na monitorach LCD w tramwajach, autobusach i metrze.

Utrudnienia już w sobotę

Już w sobotę piesi i samochody znikną z okolic Dworca Wileńskiego. Zmiany w organizacji ruchu dotyczą al. Solidarności na odcinku od ul. Szwedzkiej do pl. Bankowego, a na ul. Targowej na odcinku między Białostocką a 11 listopada.

ZOBACZ ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Tramwaje, które przejeżdżały przez pl. Wileński, zostaną skierowane na objazdy - ominą pl. Wileński, skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada. Utrudnienia na odcinku ul. Targowej - pomiędzy ul. Kijowską a Białostocką - rozpoczęły się już na początku października w związku z remontem torowiska.

Busem do centrum

Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez Most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady będą jeździły tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów będzie także przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.

Zwiększona zostanie liczba autobusów na moście Śląsko-Dąbrowskim, z kolei zmniejszona będzie ich liczba na moście Gdańskim.

Liczba podróży odbywanych samochodem na Pradze spadnie o 30 procent. Szybciej będą korkować się stołeczne mosty i Wisłostrada. Zamknięty dla ruchu plac Wileński będzie można ominąć trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Trasy zmienią linie tramwajowe: 3, 4, 8, 20, 22, 23, 25, 26 i 28. Linie: 14 i 46 będą zawieszone.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN

Na innych trasach będą kursowały autobusy linii: 120, 125, 135, 162, 166, 169, 170, 302, 338, 444, 503, 509, 512, 517, 718, 738, 805, N02, N03, N11, N61, N13, N63, N14, N64, N21 i N71.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN

fot. ZTMfot. ZTM

Parkingi przesiadkowe

Dla kierowców przygotowany zostanie parking na prawie 500 aut wzdłuż al. Solidarności przed skrzyżowaniem z ul. Targową. Kierowcy będą też mogli pozostawiać auta na jednym z poziomów parkingu w CH Wileńska na zasadach P+R (wjazd tylko z ważnym biletem ZTM).

Na placu Bankowym przygotowany zostanie parking dla autobusów należących do prywatnych przewoźników. - Cześć przewoźników, którzy utrzymują kursy z Legionowa, Ząbek, Marek i nie będą chcieli jeździć obciążonym mostem Gdańskim, będzie mogła wjechać na Most Śląsko-Dąbrowski i zatrzymać się na pl. Bankowym – tłumaczy Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM.

W weekend most bez tramwajów

Samo wprowadzenie zmian również będzie kłopotliwe. Przez cały weekend, od 15 października w sobotę do godz. 3 rano 17 października w poniedziałek zamknięta dla ruchu tramwajów będą: al.Solidarności – od Kina Femina do Dw. Wileńskiego, Targowa i 11 Listopada do ronda Żaba, ul.Targowa i Ratuszowa na odcinku od Dworca Wileńskiego do ul. Jagiellońskiej, ul.Stalowa od Inżynierskiej do pętli Czynszowa. Tramwaje: 4, 17, 20, 23, 26 będą kursowały objazdami, a linia 16 zostanie zawieszona.

fot. ZTMfot. ZTM

as/roody