Bez wstęgi, półtora roku po Euro zakończyła się budowa A2

Warszawa

Mostostal WarszawaOdcinek B autostrady A2

W przededniu Euro 2012 uzyskała tak zwaną przejezdność. Potem przez półtora roku trwała w zawieszeniu - już przejezdna, ale jeszcze nie skończona, z ograniczeniem do 100 km/h na 20-kilometrowym odcinku. Budowa autostrady A2 oficjalnie zakończyła się w listopadzie.

Wszystko odbyło się bez przecinania wstęgi czy konferencji prasowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie rozsyłała komunikatów i nie chwaliła się tym na Twitterze, gdzie chętnie pisze o skończonych inwestycjach. Może dlatego, że zakończenie prac zbiegło się z kłopotami ministra transportu Sławomira Nowaka? A może dlatego, że nastąpiło dopiero półtora roku po Euro 2012, na które miała być gotowa?

W każdym razie dziś możemy to już napisać: budowa autostrady A2 na odcinku z Łodzi do Warszawy jest formalnie skończona.

- Prace na odcinku C autostrady A2 zostały zakończone i odebrane przez Nadzór Inwestorski w listopadzie br. - lakonicznie informuje, w odpowiedzi na pytania tvnwarszawa.pl, rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Bez MOP-ów, stacji i opłat

Dla kierowców nie oznacza to na razie żadnej zmiany.

Ograniczenie prędkości do 100 km/h na tzw. odcinku C zniesiono już jakiś czas temu, więc na coraz bardziej zatłoczonej trasie można jechać już z prędkością 140 km/h.

Nadal nie są jednak gotowe stacje benzynowe i wszystkie tzw. Miejsca Obsługi Podróżnych. Choć bywa to nieco uciążliwe, bo na 100-kilometrowym odcinku jest tylko jedno miejsce, gdzie można się zatrzymać i skorzystać z toalety, to ma swoje plusy. Póki infrastruktura nie jest gotowa, nie można wprowadzić opłat za przejazd.

- Na MOP Brwinów dzierżawca jest na etapie uzyskania pozwolenia na budowę, a na MOP Baranów, po uzyskaniu przez GDDKiA pozwolenia na użytkowanie, przekażemy dzierżawcy teren pod budowę stancji benzynowej i obiektu gastronomicznego - zapowiada Tarnowska. I dodaje: - Kwestia opłat za przejazd autostradą leży w kompetencjach Ministerstwa Transportu.

Bliżej do Europy

"Przejezdność" autostrada A2 uzyskała dosłownie w ostatniej chwili przed pierwszym gwizdkiem Euro 2012.

Skomunikowała Warszawę z Łodzią, Poznaniem, Berlinem i całą resztą Europy - czytaj więcej.

Zobacz archiwalny materiał - przelot nad autostradą A2 i pierwsze komentarze kierowców:

A2 już przejezdna
TVN24

Połączyła się w Konotopie z trasą S8 w kierunku Bemowa, Bielan i Białołęki. Od kilku miesięcy ma też swój ciąg dalszy - Południową Obwodnicę Warszawy, przejezdną na razie tylko do węzła z ulicą Puławską.

W przyszłości mają zostać zbudowane tunel pod Ursynowem, trasa przez Wilanów, most na Wisłą i estakady przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Dalej na wschód A2 ma być budowana w przyszłości (gotowy jest już odcinek stanowiący obwodnicę Mińska Mazowieckiego).

roody/mz