Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  93. miesięcznica: barierki na ulicach, politycy PiS w kościele

  TVN Warszawa

  Obchody miesięcznicy smoleńskiejTVN24
  wideo 2/2

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz politycy PiS uczcili w środę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Wśród nich był tez Antoni Macierewicz.

  Z okazji 93. miesięcznicy katastrofy odprawiona została msza w intencji ofiar, złożono też kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

  Pojawiły się barierki

  W uroczystości, która rozpoczęła się mszą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca, udział wzięli między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, nowy szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Beata Szydło, były minister obrony Antoni Macierewicz, szef gabinetu premiera Marek Suski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Następnie uczestnicy miesięcznicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Główne uroczystości zaplanowano tradycyjnie już na wieczór. Wtedy, po mszy w kościele Świętej Anny, uczestnicy miesięcznicy przejdą na Krakowskie Przedmieście, gdzie będzie przemawiał prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Na czas uroczystości związanych z miesięcznicą teren od wysokości ulicy Karowej do placu Zamkowego został wygrodzony metalowymi barierkami, fragment Krakowskiego Przedmieścia jest zamknięty, teren zabezpieczają policjanci, autobusy jeżdżą objazdami. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

  Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Marcin Obara

  PAP/kz/r