Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

TVN Warszawa | Ulice

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zmiany w komunikacji, zakazy parkowania

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
WTPZmiany w komunikacji miejskiej

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Zmiany w Warszawskim Transporcie Publicznym zostaną wprowadzone od 31 lipca do 7 sierpnia. W tym okresie, jak informuje stołeczny ratusz, komunikacja miejska ułatwi dojazd do cmentarzy i miejsc uroczystości, a także na planowane wydarzenia.

Sobota, 31 lipca

Jak przypomina ratusz, plac Krasińskich oraz ulica Miodowa na odcinku Kapucyńska – Świętojerska będą nieprzejezdne w godzinach 17:00 – 24:00. W związku z tym autobusy linii nr: 100, 116, 178, 180, 503, 518 i N44 – od skrzyżowania Moliera z Senatorską – zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii nr 100 pojadą ulicami: Senatorska – plac Bankowy – gen. W. Andersa – Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza i do swojej trasy.

Dla autobusów linii nr 116178503518 i N44 będzie obowiązywała trasa: Senatorska – plac Bankowy – gen. W. Andersa – Świętojerska – Bonifraterska i dalej trasami podstawowymi.

Autobusy linii nr 180 w kierunku Chomiczówki będą omijały nieprzejezdny odcinek ulicami: Senatorska – plac Bankowy – gen. W. Andersa – Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza. W przeciwnym kierunku, od skrzyżowania ulicy M. Anielewicza z gen. W. Andersa, pojadą ulicami: gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Senatorska – Wierzbowa.

Z utrudnieniami muszą liczyć się też kierowcy. W sobotę, przez całą dobę, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicach: - Długiej – po obu stronach od Barokowej do Kilińskiego i po stronie placu Krasińskich od Kilińskiego do Freta - Bonifraterskiej – po obu stronach na odcinku od Długiej do Świętojerskiej - Świętojerskiej – po obu stronach na odcinku od Wałowej do Bonifraterskiej (z wyłączeniem pojazdów MZA i transportu specjalistycznego MTON).

Niedziela, 1 sierpnia

W niedzielę zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe łączące popularne węzły przesiadkowe z cmentarzami i miejscami uroczystości rocznicowych.

Na ulice wyjadą autobusy linii nr: 912: POWĄZKI CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Prosta – M. Kasprzaka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI (linia jednokierunkowa) 922: POWĄZKI CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Z. Krasińskiego – pl. T. W. Wilsona – J. Słowackiego – METRO MARYMONT 944: DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI CM. WOJSKOWY 980: CHEŁMSKA – Czerniakowska – J. Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – marsz. F. Focha – Moliera – Senatorska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI CM. WOJSKOWY.

Ratusz przekazuje, że autobusy linii nr 912 będą podjeżdżały na przystanki w godz. 17:30 – 20:00, a nr 922, 944, 970 i 980 od godz. 14:00 do 21:00. W autobusach będą obowiązywały bilety ZTM.

Tego dnia będą także kursowały zabytkowe tramwaje specjalnej linii W. W godzinach 14:00 – 19:00 będzie można nimi przejechać trasę: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. "Solidarności" – Wolska – CM. WOLSKI.

W tramwajach będą honorowane wszystkie bilety z taryfy ZTM. W składach będą obecni konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Na biletach jednorazowych przesiadkowych (75- i 90-minutowych) oraz czasowych (20-minutowych) będą umieszczać pieczątkę z adnotacją o terminie ważności biletu. Podróż na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) będzie możliwa po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub bramce metra.

Jeżeli chodzi o utrudnienia dla kierowców, w związku z uroczystościami przed pomnikiem gen. Roweckiego "Grota", w godzinach 0:00-14:30 na ulicy Chopina będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela).

Uroczystości zaplanowano też przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Matejki, gdzie również czekają utrudnienia dla kierowców.

W godzinach 0:00-17:00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na: - Matejki - od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej włącznie z zatokami postojowymi (z możliwością parkowania dla samochodów organizatora i gości), - Wiejskiej, na odcinku od ulicy Frascati do ulicy Matejki wraz z parkingiem (z możliwością parkowania dla samochodów organizatora), - Pięknej - od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej (z możliwością zatrzymywania się autobusów przewożących kombatantów oraz samochodów dowożących gości).

W godzinach 8:00-17:00 zamknięta dla samochodów będzie ulica Matejki od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do Ambasady Kanady), a w godzinach 13:00-17:00 Wiejska, na odcinku od Frascati do Pięknej (z możliwością wjazdu i zatrzymywania się autobusów przewożących kombatantów i sztandary oraz samochodów dowożących gości).

W godzinach 13:00-21:30 z ruchu indywidualnego będzie wyłączony parking przy Cmentarzu Wojskowym (z dopuszczeniem autobusów, organizatorów i gości). Tam też odbędą się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis. W godzinach 0:00 – 19:00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na parkingu przy cmentarzu oraz na parkingu i w zatoce postojowej przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego od strony Powązkowskiej (z możliwością zatrzymywania się samochodów dowożących gości).

Natomiast w godzinach 13:00-19:00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Ostrowiecka (z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej i z wyłączeniem samochodów organizatorów uroczystości).

Zmiany dla kierowców zostaną wprowadzone również w okolicy pomnika Polegli Niepokonani, przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich przy Wolskiej.

Tam w godzinach 16:30 – 22:00 na jednym pasie jezdni Wolskiej w stronę Sowińskiego (po stronie parku Powstańców Warszawy) obowiązywać będzie zakaz ruchu do czasu zakończenia mszy polowej i odjazdu uczestników (z przeznaczeniem na parkowanie dla autobusów przewożących kombatantów i gości).

W godzinach 0:00 – 23:00 obowiązywać będzie zakaz parkowania (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicy serwisowej do Wolskiej, na odcinku od Sowińskiego do wysokości budynku przy Wolskiej 174.

W godzinach 16:30 – 20:00 będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ulicę szutrową prowadzącą do pomnika Polegli Niepokonani od ulicy Redutowej, na Sowińskiego od Wolskiej, na Sowińskiego od Szulborskiej.

Z kolei w związku z imprezą Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, od soboty, 31 lipca od godziny 7:00 do niedzieli, 1 sierpnia do północy po obu stronach Przyokopowej, na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela), z wyłączeniem samochodów organizatora i wozów transmitujących koncert.

W niedzielę, 1 sierpnia w godzinach 15:00 – 0:00 ul. Przyokopowa zostanie wyłączona z ruchu drogowego (z wyjątkiem pojazdów organizatora).

Czwartek, 5 sierpnia

Tego dnia na Skwerze Pamięci odbędą się uroczystości pod pomnikiem Pomordowanych Mieszkańców Woli. W godzinach 16:30 – 20:00 nieprzejezdna będzie ulica Leszno na odcinku od al. "Solidarności" do Okopowej.

Autobusy linii nr 171 i 190 – w kierunku pętli Chomiczówka i Os. Górczewska – pojadą al. "Solidarności" i Młynarską do tras podstawowych.

W godzinach 19:00 – 21:00 odbędzie się Marsz Pamięci ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego na trasie: Pomnik Ofiar Rzezi Woli przy skrzyżowaniu ulicy Leszno i al. "Solidarności" – Leszno – Okopowa – al. "Solidarności" – Wolska – Redutowa na Cmentarz Powstańców Warszawy.

W tych godzinach będą możliwe kilkuminutowe wstrzymania ruchu.

Ponadto, w godzinach 0:00 – 19:30 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na chodniku i w zatoce Leszno na odcinku do skweru Wyszyńskiego, z wyłączeniem samochodów gości i organizatora. W godzinach 16:20 – 19:30 zamknięta dla ruchu będzie ul. Leszno na odcinku od al. "Solidarności" do skweru Wyszyńskiego.

Sobota, 7 sierpnia

Na sobotę, w godz. 17:00-20:00, zaplanowano rowerową Masę Powstańczą 2021 i przejazd na trasie: Muzeum Powstania Warszawskiego – Przyokopowa – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – al. "Solidarności" – Wolska – Płocka – Górczewska – Leszno – Okopowa – Stawki – gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Wilcza – Mokotowska – pl. Zbawiciela – Mokotowska – al. Armii Ludowej – L. Waryńskiego – Nowowiejska – pl. Politechniki – Lwowska – Koszykowa – W.H. Lindleya – pl. S. Starynkiewicza – Al. Jerozolimskie – pl. A. Zawiszy – Towarowa – rondo I. Daszyńskiego – Prosta – Przyokopowa do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na trasie przejazdu oraz na krzyżujących się z nią ulicach możliwe będą krótkotrwałe utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej.

W godzinach 17:00 – 20:30 ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza 2021. Start z parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego na Przyokopowej. W związku z wydarzeniem w godz. 8:00 – 14:30 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Przyokopowej (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „organizator”). W godzinach 14:30-20:30 Przyokopowa będzie zamknięta dla samochodów (z wyjątkiem samochodów z tabliczką "organizator").

W godzinach 20:00 – 23:00 odbędzie się z jeden z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych – Bieg Powstania Warszawskiego. 10-kilometrowa trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej.

Rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody 1 sierpnia

Godzina "W" w 76. rocznicę Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/10

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WTP