Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

300 mln euro na remont Grota i budowę wylotówki

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plDzięki pożyczce uda się m.in. zmodernizować most Grota

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił pożyczki na sfinansowanie przebudowy Trasy AK i mostu Grota oraz budowę wylotówki na Kraków i Katowice.

Umowę na pożyczkę ze strony Polski podpisał Bank Gospodarstwa Krajowego. Kwota 375 mln euro trafi do krajowego funduszu drogowego. 75 mln euro zostanie przeznaczone na finansowanie potrzeb samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie infrastruktury.

Pozostała kwota trafi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na przebudowę Trasy AK i mostu Grota do parametrów drogi ekspresowej oraz budowę wylotówki na Kraków i Katowice. W tym przypadku chodzi o odcinek Salomea - Wolica wraz z połączeniem z drogą krajową nr 7.

Mozolne procedury

W przypadku obu inwestycji mozolnie toczą się procedury przetargowe. Drogowcy już po raz piąty wyznaczyli termin składania ofert na modernizację mostu Grota – tym razem na 16 października. Stało się tak, ponieważ od zainteresowanych przetargiem firm było mnóstwo pytań, na które drogowcy musieli odpowiedzieć.

Z kolei przetarg na budowę wylotówki na Kraków i Katowice jest na etapie uzupełnienia dokumentacji przetargowej.

Pomogli przy budowie Konotopy

To już kolejne inwestycje finansowane przez EBI. Dotychczas instytucja finansowała m.in. budowę S2 na odcinku Konotopa - ul. Puławska wraz z odcinkiem Lotnisko - ul. Marynarska oraz budowę S8 odcinek Konotopa - ul. Powązkowska.

bf/par