Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

20 kilometrów A2. Obwodnica Mińska otwarta

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plObwodnica Mińska Mazowieckiego otwarta

Kierowcy mogą już jeździć obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Ten 20-kilometrowy odcinek ma skrócić czas podróży o ponad pół godziny. To pierwsza część autostrady A2 na wschód od Warszawy.

Dzięki nowej obwodnicy ruch tranzytowy zostanie przeniesiony poza centrum Mińska Mazowieckiego. Codziennie przez to miasto przejeżdża 26 tys pojazdów, z czego 7 tys to samochody ciężarowe. Obwodnica w przyszłości będzie częścią autostrady A2 aż do granicy w Kukurykach.

Kierowcy podróżujący drogą krajową nr 2 od zachodu wjadą na nową trasę w okolicy wsi Choszczówka, natomiast od wschodu w okolicach wsi Ryczołek.

Obwodnica Mińska
GDDKiA

Kończą drogi dojazdowe

Otwarcie obwodnicy nie oznacza jednak końca prac. - Wciąż trwają prace wykończeniowe na drogach dojazdowych - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ostateczny odbiór inwestycji odbędzie się po zakończeniu tych prac. wykończeniowych.

W ramach budowy obwodnicy Mińska Mazowieckiego wykonane zostały: 3 węzły drogowe (Mińsk Mazowiecki, Janów, Kałuszyn), 4 wiadukty w ciągu A-2, 10 wiaduktów w ciągu dróg poprzecznych i serwisowych, 1 obiekt mostowy, 1 kładka dla pieszych, 13 przepustów, 2 miejsca obsługi podróżnych, 3 place pod stacje poboru opłat (na łącznicach węzłów) oraz budowa 35 km dróg dojazdowych. Budowa tego odcinka miała się pierwotnie zakończyć w lipcu.

Kiedy powstaną kolejne odcinki autostrady? - Na razie trzeba ustalić sposób finansowania budowy - odpowiada Urszula Nelken z GDDKiA.

Obwodnica Mińska otwarta | Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Obwodnica Mińska otwarta | Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Obwodnica Mińska otwarta | Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Obwodnica Mińska otwarta | Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Obwodnica Mińska otwarta | Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Obwodnica MIńska otwarta | Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

Drogowcy wrócili na A2

Tymczasem wciąż trwają prace na A2 między Warszawą a Łodzią. Na początku miesiąca ekipa drogowców pojawiła się między Strykowem a Skierniewicami (odcinek A). Droga jest cały czas przejezdna, ale kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden pas w każdym kierunku.

- Obecnie wykonywane są badania nawierzchni, którą teraz wykonawca położył. Pozostanie do wykonania oznakowanie poziome. Decyzję o dalszych działaniach zostaną podjęte po otrzymaniu wyników badań – informuje rzecznik mazowieckiego oddziału generalnej dyrekcji dróg krajowych i autostrad, Małgorzata Tarnowska.

Na tym odcinku nie było ostatniej warstwy asfaltu i dlatego autostradą jeździły tylko samochody osobowe.

Trwają prace wykończeniowe również na odcinku C, między Strykowem i Konotopą. Wykonawca kontynuuje budowę ekranów akustycznych, ustawia wygrodzenia w ciągu trasy głównej. - Ruch na trasie głównej autostrady w obu kierunkach jest zachowany, natomiast obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 100 km/h, miejscami do 60 km/h – informuje Tarnowska

Wykonawcy, zgodnie z kontraktem, na dokończenie budowy mają czas do 15 października 2012 roku

lata/par