Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Ulice

11 ulic do remontu. Miasto szuka wykonawców

Ulice

ZDMDrogowcy biorą się za remonty w 2018 roku

Wał Miedzeszyński, Krasińskiego, Powsińska, Jagiellońska i kilka innych ulic w całej Warszawie czeka remont. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na wykonawców 11 pierwszych arterii. Prace mają się odbyć wiosną i latem.

Zakres remontów obejmuje m.in. weekendowe frezowanie, ale też większe prace polegające na wymianie podbudowy, naprawę chodników czy wprowadzenie zmian w organizacji ruchu.

Majówkowe prace w Wesołej

Największy zakres prac obejmuje remont południowej jezdni ciągu ulic Czecha - Trakt Brzeski, na odcinku od Kajki do Raczkiewicza. "Ze względu na słabą podbudowę oraz duży ruch ciężarowy, nawierzchnia tej ulicy jest już bardzo zniszczona. Dlatego na ponad czterokilometrowym odcinku zaplanowaliśmy wymianę nie tylko nawierzchni, ale również podbudowy jezdni" - zapowiadają drogowcy w komunikacie.

I ostrzegają, że prace w tym rejonie będą wymagały dłuższego zamknięcia ruchu. Zgodnie z planem, mają zostać przeprowadzone w długi majowy weekend.

Równie duży zakres prac przewidywany jest na Powsińskiej. Tam także - jak przekonuje ZDM - jezdnia pilnie wymaga naprawy. Remont ma objąć nie tylko nawierzchnię jezdni, ale też podbudowę i chodnik po wschodniej stronie. Prace będą prowadzone na dwukilometrowym odcinku od Idzikowskiego do Nałęczowskiej.

"To dopełnienie przebudowy, którą przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. Powstała nowa droga dla rowerów, przebudowaliśmy skrzyżowania i wyremontowaliśmy chodnik po zachodniej stronie" - nadmieniają urzędnicy.

Nowe chodniki, wymiana nawierzchni

Dużą przebudowę drogowcy zaplanowali też na Podleśnej. Droga na odcinku od Gwiaździstej do Marymonckiej ma zyskać nową nawierzchnię wraz z podbudową. Wyremontowane zostaną chodnik i wprowadzona nowa organizacja ruchu.

"Zmieni się geometria drogi, a przed każdym przejściem dla pieszych pojawią się progi zwalniające, które uspokoją ruch. Wzdłuż ulicy wyznaczymy nowe przejścia: przy skrzyżowaniach z Lektykarską (po zachodniej stronie), Klaudyny (po zachodniej i wschodniej stronie) oraz na wysokości Marii Kazimiery" - czytamy w informacji ZDM-u.

Kolejna ulica, którą czekają zmiany to Lindleya (na odcinku Koszykowa - Al. Jerozolimskie). Planowana jest tu nowa podbudowa jezdni i nowe chodniki z płyt betonowych o wymiarach 50 na 50 centymetrów. W późniejszym terminie drogowcy planują tam wprowadzić również nową organizację ruchu, dodatkową zieleń. Chcą też usprawnić parkowanie.

"Remont połączony ze zmianą organizacji ruchu planujemy również na Odyńca (od Puławskiej do Niepodległości). Droga zyska nową jezdnię, podbudowę i chodniki. Nowa organizacja ruchu przewiduje m.in. wyznaczenie pasa do parkowania" - informują urzędnicy.

Podobne prace (czyli nowy asfalt wraz z podbudową i chodniki) planowane są również na Krasińskiego (od Broniewskiego do Powązkowskiej), na wschodniej jezdni Jagiellońskiej (od ronda Starzyńskiego do Platerówek) i na Łukowskiej.

Remonty na Pradze Południe

Remont przejdą także trzy ulice na Pradze Południe. Klasyczne frezowanie planowane jest na Międzyborskiej (od Turbinowej do Stanisława Augusta) i obu jezdniach Wału Miedzeszyńskiego (od Fieldorfa do Afrykańskiej). Większy zakres prac zaplanowano na Spalinowej. Tu droga ma zyskać nową podbudowę, nawierzchnię i chodniki.

Zarząd Dróg Miejskich ostrzega kierowców i pasażerów, że wszystkie powyższe prace będą wymagały czasowego wyłączania ruchu. "Tam, gdzie to możliwe, roboty będą wykonywane w ciągu weekendu" - obiecują.

Dokładnego harmonogramu prac jeszcze nie ma. Mamy go poznać po wyborze wykonawców i dopełnieniu wszelkich formalności. Jednak drogowcy zapowiadają, że wszystkie wyżej wymienione remonty powinny zakończyć się we wrześniu.

Zobacz jak frezowanie wyglądało w zeszłym roku:

Tak pracują drogowcyZDM
wideo 2/5

kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: ZDM