11 listopada będzie 15 zgromadzeń. 18 innych odwołano

Ulice

TVN24Ewa Gawor o 11 listopada

Na 11 listopada miasto zarejestrowało łącznie 15 zgromadzeń, w tym Marsz Niepodległości czy manifestację Komitetu Obrony Demokracji. 18 innych organizatorzy sami odwołali. A na jedno ze zgromadzeń urzędnicy nie wydali zgody.

Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podkreśliła na poniedziałkowej konferencji w siedzibie biura, że wykaz zgromadzeń może się jeszcze zmienić, ponieważ jeszcze do 9 listopada można zgłaszać zgromadzenia w tzw. trybie uproszczonym.

Zadeklarowali pokojowy przebieg

Dodała, że przedstawiciele wszystkich organizatorów zadeklarowali pokojowy przebieg marszów i demonstracji. Poinformowała, że trasy dużych zgromadzeń nie krzyżują się ani się ze sobą "nie stykają".

- Odbyliśmy wiele spotkań z organizatorami zgromadzeń i z udziałem policji. Zarekomendowaliśmy trasy zgromadzeń, które dają gwarancję ich spokojnego przebiegu. Duże zgromadzenia są oddalone od siebie, ich trasy się nie przecinają. Zwróciliśmy się też do służb o pilne dokonanie przeglądu tras i miejsc zgromadzeń pod kątem prawidłowości ich zabezpieczenia. Do dzisiaj żadna ze służb nie zasygnalizowała zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników jakiegokolwiek zgromadzenia - powiedziała Gawor.

Dodał, że Święto Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków. - I mam nadzieję, że zostanie ono godnie uczczone, m.in. przez tych, którzy chcą brać udział w zgromadzeniach - dodała Gawor.

Tędy pójdą marsze 11 listopadaGoogle

KOD Niepodległości

Najwięcej uczestników zgromadzą trzy marsze, które przejdą ulicami stolicy.

Według deklaracji organizatorów - Komitetu Obrony Demokracji, w marszu "KOD Niepodległości" ma wziąć udział 100 tys. osób. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie. Tam, jak informują organizatorzy, wygłoszone zostaną przemówienia i odbędzie się koncert.

- Na pewno marsz spowoduje wstrzymanie tramwajów, a w późniejszych czasie całego ruchu na trasie przemarszu - przestrzegła Gawor.

Marsz Niepodległości

Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości. Tegoroczny pod hasłem "Polska bastionem Europy" rozpocznie się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego. Następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy. Organizatorzy deklarują udział 50 tys. osób. Ponadto na błoniach stadionu już od godz. 8 zaplanowane jest inne zgromadzenie z udziałem ok. tysiąca osób, zarejestrowane przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości". - Ta grupa będzie czekała na przybycie uczestników marszu - wyjaśniła Gawor.

Przy trasie marszu, przy pomniku gen. de Gaulle'a, nieformalna grupa Obywatele RP planuje zorganizowanie kontrpikiety pod hasłem "Stop Narodowcom" z udziałem od 50 do 200 osób. - To jest to jedno zgromadzenie w pobliżu trasy Marszu Niepodległości - powiedziała Gawor. Pierwotnie pikieta Obywateli RP miała odbyć się także przy Rotundzie.

Gawor powiedziała, że na trasie Marszu Niepodległości w sumie było zarejestrowanych sześć zgromadzeń, zostało jedno, pięć odwołano.

Marsze antyfaszystów

Koalicja Antyfaszytowska zgłosiła dwa marsze. Pierwszy został zgłoszony w godz. 14-19, uczestnicy zbiorą się na pl. Bankowym i przejdą pod hasłem "Protest przeciwko nacjonalizmowi" ulicami: Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska, Mazowiecka i Świętokrzyska do stacji metra Świętokrzyska. Mają w nim wziąć udział 2 tys. osób.

Uczestnicy drugiego marszu antyfaszystów mają manifestować w godz. 15-19. Uczestnicy zbiorą się na pl. Zamkowym i przejdą ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy. Organizatorzy zapowiadają udział 3 tys. osób.

Jak powiedziała Gawor, wśród innych zgromadzeń zgłoszonych na 11 listopada jest również to, które wyruszy z pl. Trzech Krzyży i przejdzie pod Sejm. Podany w zgłoszeniu cel to "Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym, modlitwa za ojczyznę, władzę ustawodawczą, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie". To zgromadzenie planowane jest w godz. 10-13, z udziałem 700 osób.

18 zgromadzeń - jak podała Gawor - zostało przez organizatorów odwołanych, miasto odmówiło rejestracji jednego zgromadzenia.

Oficjalne uroczystości

11 listopada odbędą się także oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych.

Jak powiedziała Gawor, o godz. 9 odbędzie się uroczysta msza za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem prezydenta i premier. W tym samym czasie w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się druga msza z udziałem ministra obrony narodowej i szefów sił zbrojnych. Następnie o godz. 10.30 w Belwederze zaplanowana jest ceremonia wręczenia odznaczeń przez prezydenta.

- O godz. 11.15 odbędzie się koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej na pl. Piłsudskiego. O godz. 12 nastąpi uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci przez Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców m.in. przez prezydenta - mówiła Gawor.

O godz. 13 rozpocznie się przemarsz pododdziałów z pl. Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie. O godz. 14 prezydent spotka się z zaproszonymi gośćmi w Pałacu Prezydenckim. A na godz. 19 zaplanowano koncert w Filharmonii Narodowej z udziałem przedstawicieli rządu - wymieniała Gawor.

Te wydarzenia spowodują zmianę organizacji ruchu, wyłączone zostaną ulice już od 10 listopada okalające pl. Piłsudskiego.

27. Bieg Niepodległości

Ponadto 11 listopada ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 27. Biegu Niepodległości, przemierzą al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości. Bieg rozpocznie się o godz. 11.11, a zakończenie planowane jest na godz. 13.11. - Utrudnienia w ruchu zaczną się już od wczesnych godzin porannych - przestrzegała dyrektor biura bezpieczeństwa.

- Oprócz tego Centrum Opatrzności Bożej ma od godz. 9 do 22 uroczystości związane z otwarciem świątyni - dodała Gawor.

7 tysięcy funkcjonariuszy

Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek powiedział, że ponad 7 tys. funkcjonariuszy ma zapewnić bezpieczeństwo 11 listopada. Stołeczna policja wystąpiła do KGP o wsparcie ze strony policjantów z innych garnizonów z kraju.

Mieszkańców i kierowców czekają poważne zmiany i utrudnia w ruchu. Jak zapowiada miasto, zmiany tras obejmą kilkadziesiąt linii autobusowych i tramwajowych – kierowane będą na najbliższe przejezdne ulice.

ZTM wystawi ok. 60 posterunków nadzoru ruchu, w których pracownicy ZTM będą na bieżąco reagowali na zmieniającą się sytuację na ulicach i kierowali pojazdy na zmienione trasy. Relację na żywo będzie można śledzić na Facebooku i Twitterze ZTM. W Śródmieściu będą działały punkty informacyjne. Najlepszym środkiem komunikacji w tym dniu będzie metro - przekonuje miasto.

ZOBACZ CO O MARSZACH 11 LISTOPADA MÓWIŁ KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI:

Komendant Główny Policji o 11 listopadaTVN24

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran/kw/b