1 maja pod znakiem manifestacji. Autobusy na objazdach

Warszawa

TVN24Trzy marsze w Warszawie

W środę w Warszawie planowane są trzy marsze. Ratusz zapowiada, że na ulicach można się spodziewać utrudnień.

Pierwsza zapowiedziana na środę manifestacja rozpocznie się o godzinie 11 na skwerze Wisłockiego. Uczestnicy planują przemarsz Nowym Światem, Warecką przez plac Powstańców Warszawy, Mazowiecką, Królewską na plac Grzybowski.

Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godzinę 13.30. Podczas przemarszu autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 227, 400, 503, 518 mogą zostać skierowane na trasy objazdowe.

Przemarsz rozpoczynający się o 11
Google

"Stop dyktatowi Berlina i Brukseli"

Na godzinę 13 zaplanowano Marsz Suwerenności, organizowany przez wystawiającą listy w wyborach do PE koalicję Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, Młodzież Wszechpolską i stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Jego uczestnicy zbiorą się na placu Zamkowym, a następnie przemaszerują Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Świętokrzyską do skrzyżowania z Jasną.

W tym czasie na objazdy mogą zostać skierowane autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 178, 180, 222, 400, 503, 518 i ZM2.

Przypomnijmy, we wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie władz stolicy na decyzję sądu niższej instancji, który uchylił wcześniej wydany przez ratusz zakaz organizacji przez środowiska narodowe Marszu Suwerenności 1 maja.

Dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego warszawskiego ratusza Ewa Gawor, odnosząc się do decyzji sądu apelacyjnego, powiedziała podczas konferencji, że władze stolicy szanują to postanowienie. - Zarówno sąd okręgowy, jak i apelacyjny nie uznały naszej argumentacji i szanujemy ten wyrok. Jutro będziemy na Krakowskim Przedmieściu - zaznaczyła.

Gawor zapewniła, że jeżeli podczas manifestacji zostanie naruszone prawo, organizator zostanie zobowiązany do przywrócenia porządku. - Jeżeli organizator tego nie uczyni, możemy skorzystać z możliwości rozwiązania zgromadzenia. Będziemy na zgromadzeniach, które będą się jutro odbywały, a w biurze będzie działał sztab - dodała.

Przemarsz z placu Zamkowego
Google

Manifestacja na placu Grzybowskim

Ostatnią manifestację zaplanowaną na środę organizuje Polska Partia Socjalistyczna. Ma się rozpocząć o godzinie 12.30 na placu Grzybowskim. Godzinę później manifestanci wyruszą ulicami: Graniczną przez pl. Żelaznej Bramy, Przechodnią na plac Bankowy. Jeśli uczestnicy marszu zablokują ulice, autobusy linii 102, 105, 227 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Przemarsz o godzinie 12.30
Google

Wcześniej, o godzinie 11 przed Pomnikiem Partyzanta Armii Ludowej rozpocznie się wiec organizowany przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej. Po nim uczestnicy tego zgromadzenia przemaszerują na plac Grzybowski, by dołączyć do manifestacji PPS.

Stołeczny ratusz przypomina także, że w środę 1 maja na Zamku Królewskim odbędzie się wydarzenie "Together for Europe. High Level Summit".

Jest to organizowane przez Kancelarię Premiera spotkanie szefów rządów Unii Europejskiej. Oprócz Mateusza Morawieckiego wezmą w nim udział przywódcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. W związku z organizacją tego szczytu zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela na ulicach: Boleść, Bugaj, Nowy Zjazd, Grodzka i na łącznicach mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

W weekend majowy Wisłostradą przejdzie defilada:

Próba przed defiladą lotnicząTVN24
wideo 2/2

Główne zdjęcie: Tomasz Gzell / PAP

PAP,kz/ran