Trzaskowski: pod dnem Wisły powstanie dodatkowa nitka przesyłająca ścieki 

TVN Warszawa | TVN24

Autor:
kz/pm
Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski o dodatkowej nitce przesyłającej ścieki TVN24
wideo 2/3
Pod dnem Wisły powstanie dodatkowa nitka przesyłająca ścieki

Podjąłem decyzję, że pod dnem Wisły zostanie wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki - poinformował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Miasto rozważało kilka scenariuszy w związku z tym, że zgodnie z deklaracją rządu alternatywny rurociąg na Wiśle ma działać przez dwa miesiące. Jak zaznaczył prezydent stolicy na wtorkowej konferencji, ostateczna naprawa rurociągu właściwego potrwa dłużej.

"Wariant najmniej uciążliwy"

Trzaskowski podkreślił, że w związku z tym miasto zdecydowało się na wariant najmniej uciążliwy dla mieszkańców. - Podjąłem decyzję, że zostanie wybudowana dodatkowa nitka pod dnem Wisły - poinformował. Inną rozważaną możliwością, gdyby przyjęte we wtorek rozwiązanie okazało się niemożliwe, było położenie rurociągu na Moście im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jak wyjaśnił prezydent stolicy, dodatkowa nitka nie znajdzie się w tunelu z kolektorami, lecz zostanie ułożona pod dnem Wisły poprzez tzw. przecisk. - Po to, żeby te dwa przesyły działały niezależnie - wskazał.

Według Trzaskowskiego rozwiązanie to zostanie zrealizowane w ciągu dwóch miesięcy i "ma być rozwiązaniem tymczasowym pomiędzy przełączeniem się z tego rurociągu, który biegnie po moście pontonowym, i ostateczną naprawą kolektorów".

Rozwiązanie awaryjne

Celem budowy jest także możliwość przełączenia ścieków na nitkę zapasową, jeśli okaże się, że będą potrzebne dalsze naprawy.

-Ta nitka zostanie tam, ponieważ chcemy mieć pewność, że będzie dodatkowe rozwiązanie awaryjne, gdyby, nie daj Boże, w przyszłości dochodziło do jakichkolwiek problemów - podkreślił prezydent Warszawy.

Trzaskowski podał, że rozwiązanie będzie realizowane równolegle z naprawą kolektora pod Wisłą. - W toku wszystkich analiz - ponieważ zdjęliśmy cały ten beton z rurociągu właściwego - okazało się, że te uszkodzenia główne, które stały się przyczyną awarii, powstały na odcinku stumetrowym tego rurociągu i w związku z tym ten odcinek zostanie wymieniony na stalową rurę, i będą mogły popłynąć te ścieki właśnie w tunelu, dzięki naprawie tego rurociągu - powiedział prezydent.

Awaria "Czajki"

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do Wisły zastępczym rurociągiem.

Źródło: PAP

kz/pm