Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

zwierzęta

zwierzęta

Wymierające goryle górskie, półtora miliona pingwinów magellańskich, tzw. Wielka Piątka Afryki, do której należą m.in. lwy i lamparty. Na świecie jest 10 miejsc, do których warto się udać, by móc zobaczyć w naturze te i inne niezwykłe dzikie zwierzęta.

- Zwierzęta akceptują ludzi takimi, jacy oni są - mówi terapeuta Barabra Wujczyk z Fundacji Razem Łatwiej i przekonuje, że felinoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem kotów, przynosi ogromne efekty. Głaskanie zwierzaka relaksuje i uspokaja oraz wyrównuje ciśnienie krwi.

Solidny zapas tkanki tłuszczowej dla niedźwiedzi polarnych z Zatoki Hudsona to szansa na przeżycie, jak wynika z badań kanadyjskich naukowców. W obliczu postępujących zmian klimatycznych zwierzęta te dłużej przebywają na lądzie, przez co są pozbawione dostępu do głównego źródła pożywienia - fok.

Ogromny lew morski niespodziewanie pojawił się w centrum brazylijskiego kurortu. Ku uciesze turystów cierpliwie pozował do zdjęć. Skrzyżowanie, które osobnik wybrał sobie na spacer, było zamknięte przez 20 minut.

Z rzeki Huangpu w Szanghaju wyłowiono już ponad 13 tys. martwych świń - podały w poniedziałek rządowe media. Nadal nie ustalono, skąd pochodzą zwierzęta, ani dlaczego wyrzucono je do rzeki, stanowiącej główne ujęcie wody pitnej dla Szanghaju.

Chociaż w krajobrazie wschodniej Polski próżno szukać oznak nadchodzącej wiosny, biologicznego kalendarza zwierząt nie da się oszukać. W Puszczy Białowieskiej pojawiły się nowo narodzone warchlaki o charakterystycznym pasiastym umaszczeniu. Leśnicy martwią się, że przy trzymającej na Podlasiu zimie lochom może być trudno je wychować.

Samice wielu gatunków ptaków, nie zważając na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową czy groźbę porzucenia ich lęgów przez partnerów, decydują się na zdradę - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego. Samica wybiera partnera, który jest większy, silniejszy lub bardziej kolorowy od tego, z którym wychowuje pisklęta.

- Myślałam, że to drewno - mówi paleobiolog, która na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere'a odnalazła fragmenty skamieniałej kości. Jest ona dowodem na to, że w przeszłości wielbłądy zamieszkiwały Arktykę. Po zbadaniu tej kości, jak piszą brytyjscy badacze, okazało się też, że żyjący w mroźnym klimacie przodkowie współczesnych wielbłądów byli od nich aż o 30 proc. więksi.

Wszystko wskazuje na to, że Luna - trzymiesięczna niedźwiedzica polarna z jednego z amerykańskich ogrodów zoologicznych - stanie się nową gwiazdą mediów. To puszyste zwierzątko ma stać się "twarzą" kampanii, dzięki której władzom zoo uda się zebrać pieniądze na budowę wybiegu dla zwierząt z Arktyki i Antarktydy.