Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Wisła

Wisła

Najpierw zaskoczyła nie przychodząc. Potem przyszła i to od razu z siarczystym mrozem. Wreszcie szczodrze sypnęła śniegiem. Tegoroczna zima skuła grubym lodem rzeki. Tak grubej pokrywy na Wiśle nie było od 15 lat.

Ostre mrozy w ostatnim tygodniu zmroziły Wisłę w stolicy. Od śryżu do rozleglej tafli - dzień pod dniu sytuację na rzece obserwowali warszawiacy i reporterzy tvnwarszawa.pl.

Choć ratownicy ostrzegają przed nierozsądnym chodzeniem po kruchym lodzie, chętnych do spacerów po zmrożonych taflach akwenów nie brakuje. Reporter 24 zamieścił zdjęcia pokazujące ludzi spacerujących po Wiśle w Dęblinie.

Niskie temperatury doprowadziły do powstania na wielu polskich rzekach tzw. śryżu. Dalszy spadek temperatury grozi zatorami lodowymi, które mogą być niebezpieczne dla mieszkańców terenów nadrzecznych - ostrzega synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

W niedzielę, po mroźnej nocy, Wisła była pokryta bryłkami śryżu. To zjawisko prezentuje się pięknie, ale potrafi być też niebezpieczne.

100 tys. drzew i ponad 260 hektarów krzewów zniknie znad Wisły w woj. świętokrzyskim. Oczyszczenie z samosiejek terenów między brzegiem rzeki a wałem przeciwpowodziowym ma poprawić ochronę przed wylewami.

- Średni poziom wody w Wiśle w Warszawie wynosi teraz ok. 95 cm, a to oznacza, że z jednego brzegu królowej polskich rzek bez trudu możnaby przejść na drugi - relacjonuje reporter TVN24 Łukasz Wieczorek. To jednak nie wszystkie konsekwencje niskiego stanu wody w rzece.

Prawie przez całą jesień towarzyszą nam mgły. Pojawiają się wieczorem, kiedy kładziemy się spać i witają nas rano. Sprawiają, że codzienny pejzaż - nieraz monotonny - staje się tajemniczy i pełen uroku. Najlepiej widać to nad wodą.

Ponad 2,5 mln zł - tyle w tym roku kosztowały szkody, spowodowane przez bobry w województwie pomorskim. Zawierzęta uszkodziły wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły i rzek na terenie Żuław.

Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji na Wiśle, odwołano we wtorek pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta i gminy Wyszogród oraz Gąbin, a także dla gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów w woj. mazowieckim,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenie hydrologiczne, tym razem dla województwa pomorskiego. Nadmiar wody, który spadł podczas ubiegłotygodniowych deszczów, spłynął już Wisłą do Bałtyku.

Warszawiacy znowu mogą odpoczywać pod Mostem Poniatowskiego - donosi tvnwarszawa.pl. Plaża przez kilka dni była niedostępna, bo zalała ją rzeka, której stan podniósł się po kilku dniach ulewnych deszczy.

- Dzisiaj do godz. 18 poziom wody będzie podwyższony w dopływach Sanu oraz na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim ostrzeżeniu hydrologicznym.

Tysiące osób ułożonych na ręcznikach i taplających się w wodzie - na historycznych fotografiach widać jak popularną rozrywką było plażowanie nad Wisłą. Czy te czasy wrócą? Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, stołeczne plaże powoli odżywają, ale ich użytkowników bardziej mogą zaskoczyć informacje o samej rzece: według ekspertów w ciągu kilku lat Wisła będzie tak samo czysta jak pół wieku temu.

W rejonie ujścia Wisły na bałtyckim wybrzeżu urodziła się foka pospolita. Matka i młode znajdują się na piaszczystej łasze. Niezwykłe narodziny zaobserwowali pracownicy organizacji ochrony środowiska WWF.