Unia Europejska

Unia Europejska

Szydło: Zgadzam się z Macronem, że Unia wymaga reform. Nie zgadzam się co do ich istoty

"Polska uważa, że jeśli wykreujemy Europę wielu prędkości, to wzmocnimy podziały i zaszkodzimy wszystkim" - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla piątkowego "Le Figaro". Polska jest gotowa na dialog i będzie broniła swego stanowiska - zaznaczyła. Powiedziała też, że dla polskiego rządu "pomoc dla emigrantów jest fundamentalna" i stwierdziła, że milion Ukraińców znalazło w Polsce pracę.

Sporu z Brukselą można było uniknąć. Ale cel rządu PiS jest inny

Gdy inne państwa mogą już powoli zapominać o programie relokacji, Polska może jeszcze długo tłumaczyć się w unijnym Trybunale. Gdy rządy niezadowolone z pomysłu Brukseli wzięły problem na przeczekanie, Polska stawiała sprawę na ostrzu noża. Kwestia uchodźców kolejny raz pokazuje, że dla rządu PiS dyplomacja stała się tylko instrumentem dla osiągania wewnętrznych korzyści, a poniesione przy tym straty na arenie międzynarodowej są wliczone w koszty poparcia w krajowych sondażach. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

Rzecznik niemieckiego rządu: Merkel docenia wigor i europejską pasję Macrona

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę w Berlinie, że kanclerz Angela Merkel docenia "wigor" i "europejską pasję" prezydenta Francji Emmanuela Macrona, uważa jednak, że jest za wcześnie na ocenę jego propozycji reform Unii Europejskiej. Przywódcy Niemiec i Francji mają się spotkać w czwartek w Tallinnie.

"Jedność Iraku kluczowa". Unia ubolewa nad referendum w Kurdystanie

Unia Europejska ubolewa, że jej apele, by nie przeprowadzać jednostronnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, nie zostały wysłuchane. Unijna dyplomacja potwierdziła we wtorek, że wspiera integralność terytorialną Iraku, ponieważ uważa ją za "kluczową", by "mierzyć się z zagrożeniami".

Minęły dwa lata. Unijna umowa o relokacji wygasa

We wtorek wygasa decyzja o relokacji przez państwa Unii Europejskiej uchodźców z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano. Nowego obowiązkowego na razie w Unii rozdzielnika nie będzie.

Zespół szybkiego reagowania w ramach Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej

Wypracowywanie wspólnych stanowisk i koordynacja działań państw Grupy Wyszehradzkiej - takie zadania miałyby stanąć przed zespołem szybkiego reagowania powołanym przez członków V4. Pomysł utworzenia zespołu, który miałby zająć się odpowiadaniem na propozycje Unii Europejskiej, poparł szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever.

Berlin sceptyczny w sprawie rozszerzenia strefy Schengen

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière sceptycznie ocenił szansę na realizację planów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczących rozszerzenia obszaru Schengen na wszystkie kraje UE, w tym Rumunię i Bułgarię.

Austriackim politykom plan Junckera się nie podoba

Kanclerz Austrii Christian Kern i jego rywal w nadchodzących wyborach, szef dyplomacji Sebastian Kurz zgodnie odrzucili propozycję przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczącą przyjęcia euro przez wszystkie kraje UE.

Szymański po słowach Junckera: nieporozumienie trwa

Wystąpienie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w Parlamencie Europejskim dowodzi, że Polska i Bruksela różnią się w kwestii tego, jak interpretować praworządność - powiedział wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.

"W Unii nie może być pracowników drugiej kategorii". Sześć wyzwań stojących przed Europą

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu w Parlamencie Europejskim o stanie Unii Europejskiej kreślił wizje, jaką stawia przed Wspólnotą. Poruszył najbardziej palące kwestie, jak temat pracowników delegowanych, oddzielny budżet strefy euro, cyberbezpieczeństwo. Jak deklarował, "mamy dwa wybory, albo połączymy się we wspólnocie europejskiej, albo każdy wycofa się do swojego narożnika".