Polskie Koleje Państwowe

Polskie Koleje Państwowe

170 mln zł - pierwsze środki uruchomione w ramach programu Inwestycje Polskie trafią do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Umowę na sfinansowanie budowy linii kolejowej łączącej Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z centrum Gdańska podpisał w środę Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu.

Po 11 latach bez zniżek w pociągach EuroCity jeżdżących na terenie Polski, wreszcie studenci i uczniowie będą mogli kupić tańsze bilety. Spółka zmieniła zasady płatności po osobistym śledztwie jednej z pasażerek, która udowodniła jej bezprawne działanie. O sprawie napisał portal rynek-kolejowy.pl, a nagłośniła ją "Gazeta Wyborcza".

Nowoczesny i szybki, bo rozpędzający się do 160 km/h. Nowy pociąg Kolei Dolnośląskich ma skrócić czas podróży nawet do 40 minut. Podczas pierwszego przejazdu przyjechał jednak o kwadrans spóźniony, bo w kilku miejscach musiał stać w polu i przepuszczać inne pociągi.

Związkowcy NSZZ "Solidarność" krytykują pomysł utworzenia Kolei Małopolskiej. Tłumaczą, że boją się likwidacji połączeń i zwolnień wśród pracowników. Wicemarszałek województwa zapewnia ich, że powołanie spółki nie jest jeszcze przesądzone.

Błędy i zaniedbania po stronie pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych były przyczyną czołowego zderzenia pociągów pod Szczekocinami - wynika z raportu powypadkowego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, do którego dotarł „Rynek Kolejowy”. W wypadku, do którego doszło w marcu 2012 zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Z początkiem 2015 roku remont trasy kolejowej E65 będzie na tyle zaawansowany, że podróż z Gdańska do Warszawy zajmie nieco mniej niż trzy godziny - zapowiada prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz. W tym samym czasie w Polsce mają się pojawić szybkie składy pociągów, tzw. Pendolino.

Związkowcy zawarli w piątek kompromis z władzami Grupy PKP dotyczącą naliczania ulg dla kolejarzy na ten rok. Strony zgodziły się też, że sposób naliczania ulg wymaga zmian. - Przynajmniej do końca czerwca br. nie będzie strajku na kolei - wynika z zapowiedzi związkowców.

W najbliższy weekend na tory wyjedzie więcej pociągów trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W nocy z 9 na 10 lutego kolejki mają kursować co 40 minut. Powód: karnawałowe ostatki, a co za tym idzie, więcej imprezowiczów.

- Zdecydowaliśmy się przystać na zgłoszony wczoraj postulat związkowców i przedłużamy na kolejny miesiąc stare zasady finansowania ulg kolejowych. Mamy nadzieję na to, że strona związkowa się opamięta - mówił na konferencji prasowej prezes PKP SA i szef całej grupy PKP Jakub Karnowski. Odnosząc się do rezygnacji prezesa Związku Pracodawców Kolejowych, który reprezentował pracodawców w sporze ze związkowcami, Karnowski stwierdził, że była ona spowodowana "chamskimi zachowaniami niektórych przedstawicieli strony społecznej"

Za ponad 940 mln zł zostanie zmodernizowany 32-km odcinek linii kolejowej Wrocław - Poznań. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, konsorcjum, którego liderem jest hiszpańska spółka FCC Construccion.

Kolejna tura rozmów przedstawicieli kolejowych związków zawodowych z pracodawcami rozpoczęła się w środę ok. godz. 11.30. Mimo kilku wielogodzinnych spotkań, strony dotychczas nie doszły do porozumienia w sprawie finansowania ulg przejazdowych dla kolejarzy.

- Wszystkie niewykorzystane bilety są zwracane w naszych kasach bez żadnych potrąceń - powiedział tuż po zakończonym strajku ostrzegawczym na kolei prezes PKP Intercity, Janusz Malinowski. Prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz stwierdził z kolei, że wszyscy przewoźnicy stracili w ciągu dwóch godzin "kilkadziesiąt milionów złotych". Prezes PKP SA Jakub Karnowski obawia się natomiast, że kolejne rozmowy ze związkowcami niczego nie dadzą i wkrótce rozpocznie się strajk generalny.

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu przez dwie godziny stało pięć pociągów. Nie wyjechały w trasę, bo o 7.00 rozpoczął się strajk ostrzegawczy kolejarzy. Na Dolnym Śląsku stanęło w sumie 45 składów. Opóźnienia, powstałe przez polski strajk, odczuli też Czesi.