Przygotuj się na:

RAJD POLSKI

W piątek rozpoczyna się 77. Rajd Polski. Jego finał odbędzie się w niedzielę na Karowej. Kierowców i pasażerów komunikacji czekają utrudnienia.

Ocieplenie klimatu

Ocieplenie klimatu

- Im cieplej będzie na Ziemi, tym silniejsze będą huragany - twierdzą naukowcy. Okazuje się bowiem, że z pozoru niewielki wzrost temperatury, zaledwie o 1 st. C, doprowadzi do zwiększenia prędkości wiatru o 2-3 km/h.

Problemy z gospodarką wody, nowe gatunki uprawne i nowe szkodniki - to wyzwania, jakie przed rolnikami stawia globalne ocieplenie. - Podstawą jest dostosowanie upraw do nowych warunków klimatycznych - dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jeśli temperatura wzrośnie o 4-5 st. C, adaptacja stanie się niemożliwa.

Para wodna znajdująca się w stratosferze przyczynia się do wzrostu temperatur - dowodzą nowe badania prowadzone na Texas A&M University. Według uczonych czym wyższa temperatura, tym więcej wody w stratosferze, a to z kolei prowadzi do tego, że na Ziemi robi się jeszcze cieplej.

Tegoroczne lato przyniosło poważne susze na wielu obszarach Stanów Zjednoczonych. Jednym ze skutków tego jest fakt, że poziom wody w zbiorniku Elephant Butte na rzece Rio Grande jest najniższy od wielu lat.

Krowy zagrażają naszemu klimatowi, bo efektem końcowym ich procesu trawienia jest metan. Brytyjscy naukowcy uważają, że to samo dotyczyło dinozaurów. Za czasów swojej świetności miały emitować 250 milionów ton tego gazu rocznie. Ilość ta zdecydowanie mogła doprowadzić do globalnego ocieplenia - jednej z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia wielkich gadów.

Kanadyjskie jeziora przestają zamarzać w zimie - donoszą naukowcy na łamach czasopisma "Journal of Climate". Ich zdaniem, jest to odbicie zmian klimatycznych i będzie je pogłębiać. Mniejsza powierzchnia lodu oznacza bowiem zmiany w lokalnym środowisku i wpłynie na obniżenie poziomów wody w jeziorach.

Powodzie powodowane przez huragany i sztormy tropikalne będą w niedalekiej przyszłości znacznie większe i mogą występować nawet dziesięciokrotnie częściej niż teraz - donoszą amerykańscy naukowcy. Nadmorskie, nisko położone miasta będą znacznie bardziej narażone na zniszczenia.

Duża część lodu pokrywającęgo Ocean Arktyczny może stopnieć i to... do lata 2015 roku. Oznacza to zniszczenie naturalnych siedlisk wielu gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych.

Naukowcy podali do wiadomości bardzo niepokojącą informację: ocieplający się klimat może bardzo zaszkodzić uprawom kakaowca, a tym samym czekoladzie. W 2050 roku może się ona stać towarem luksusowym.

Państwo Tuvalu ogłosiło stan wyjątkowy w związku z poważnym niedoborem wody pitnej. W poniedziałek władze Nowej Zelandii dostarczyły Tuvalu dwie stacje odsalania wody morskiej.