Przygotuj się na:

RAJD POLSKI

W piątek rozpoczyna się 77. Rajd Polski. Jego finał odbędzie się w niedzielę na Karowej. Kierowców i pasażerów komunikacji czekają utrudnienia.

Ocieplenie klimatu

Ocieplenie klimatu

W wielu regionach Polski panuje susza. Odczuwalna jest w lasach, gdzie utrzymuje się zagrożenie pożarowe, ale również w rolnictwie, szkodząc plonom. Jak podkreśliła w piątek we "Wstajesz i wiesz" doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery, sytuacji nie uratują nawałnice podobne do czwartkowych. Potrzebne są stałe, delikatne opady - tłumaczyła.

Dla osób kochających czekoladę to fatalna wiadomość. Według najnowszych badań wzrost temperatury wpłynie na uprawę kakaowców. Będzie coraz mniej plantacji, a co za tym idzie - zmniejszy się ilość produkowanej na świecie czekolady.

Rok 2015 ma szansę być rekordowo ciepły. Według najnowszych danych Amerykańskiej Agencji Kosmicznej średnia temperatura pierwszych pięciu miesięcy jest wyższa od średniej o 0,71 st. C. Sprawia to, że jest to najcieplejsze pięć miesięcy w historii danych meteorologicznych.

Naukowców nie dziwi, że rok 2014 będzie należał do czołówki najgorętszych. Krzysztof Markowicz, geofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, na antenie TVN24 opowiadał o scenariuszach zmian klimatu. - Nie mamy złudzeń, że klimat się ociepla - komentował specjalista.

Naukowcy obserwują zmniejszenie ilości plam słonecznych na Słońcu. Poprzednia taka sytuacja skutkowała ochłodzeniem klimatu. Według badaczy spadek aktywności słonecznej będzie miał wpływ na temperaturę na naszej planecie.