Ocieplenie klimatu

Ocieplenie klimatu

Uchodźcy klimatyczni rzucają wszystko i zmieniają swoje miejsce zamieszkania - wyjeżdżają z powodu narastających upałów i pustynnienia lub powodzi powodowanych przez coraz gwałtowniejsze monsuny. Prognozy ONZ mówią, że jeśli tempo klimatycznych zmian nie zwolni, w 2050 roku uchodźców klimatycznych na całym świecie będzie miliard. Materiał Patryka Rabiegi.

Z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wynika, że pandemia COVID-19 wcale nie wyhamowała klimatycznej katastrofy. Ubiegły rok był najgorętszy w historii. Koniecznością jest odejście od paliw kopalnych i zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii. Materiał Patryka Rabiegi.

2020 rok był najcieplejszy w historii pomiarów w Europie, a pod względem globalnym tak samo gorący jak 2016. Tym samym zakończyła się najgorętsza dekada na świecie - poinformowali w piątek naukowcy z Copernicus Climate Change Service (C3S).

Powodzie, susza i pożary lasów to tylko niektóre ze skutków kryzysu klimatycznego, które doskwierały Polsce w 2019 roku. Mimo tego nasz kraj na arenie międzynarodowej dwukrotnie powiedział "nie" neutralności klimatycznej. - Tylko działając bardzo ambitnie jesteśmy w stanie uniknąć katastrofy - ocenił w programie "Wstajesz i weekend" Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Niemal 100 procent badanych Polaków wie, że działalność człowieka wpływa negatywnie na środowisko naturalne - wynika z raportu "Ziemianie atakują", przeprowadzonego przez Kantar Polska. Jaka jest naprawdę wiedza Polaków o klimacie? Na te pytania odpowiadali goście "Wstajesz i wiesz" TVN24.

Jak podała Światowa Organizacja Meteorologiczna, lata od 2015 do 2019 roku były najgorętszym pięcioletnim okresem w historii. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie pobity kolejny niechlubny rekord. Według prognoz średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Według niemieckiego tabloidu "Bild" podróż szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg do Nowego Jorku przez Atlantyk wcale nie jest bezemisyjna. Zdaniem bulwarówki podróż obciąży klimat w większym stopniu niż wcześniej myślano.

Refleksje po COP24 w Katowicach są gorzkie. Jeśli nie zmienimy tempa, w jakim postępuje globalne ocieplenie, wyginiemy. - Ta zmiana musi nastąpić. Problem polega na tym, że nasze neolityczne mózgi nie są zainteresowane tym, co będzie pojutrze - mówił geograf i meteorolog Michał Brennek. Materiał "Czarno na białym" TVN24.