Muzyka

Muzyka

Gitarzyści z Wrocławia, innych polskich miast i całego świata pobili w piątek gitarowy rekord Guinnessa. Utwór Jimiego Hendrixa "Hey Joe" zagrało w tym samym czasie online 7998 gitarzystów, o 575 więcej niż rok temu. Podczas imprezy złożono także hołd zmarłemu w tym roku założycielowi Budki Suflera Romualdowi Lipce oraz zadedykowano utwór "W życiu piękne są tylko chwile" personelowi medycznemu na całym świecie.

Na Open'era, Orange Warsaw Festival, Audioriver, Roskilde Festival czy Glastonbury trzeba poczekać kolejny rok. Niektóre festiwale, jak krakowski Unsound, zmieniają formułę i przenoszą się do internetu. Fani muzycznych wydarzeń muszą zatem uzbroić się w cierpliwość albo zmienić swoje koncertowe nawyki. I liczyć na to, że ich ulubione imprezy przetrwają kryzys. Rozmawialiśmy o tym z organizatorami popularnych festiwali w Polsce i Europie.

Legenda włoskiej muzyki pop, piosenkarz Al Bano, postanowił dodać otuchy lekarzom tym, co potrafi najlepiej. Przyjechał przed hotel w Bari (Apulia), gdzie tymczasowo mieszkają medycy walczący w lokalnym szpitalu o życie i zdrowie pacjentów z koronawirusem, i wykonał dla nich utwór "Felicita" w wersji a capella.

To było pionierskie przedsięwzięcie 38 artystów, którzy łączyli się z domu na wideoczacie - przypomniała na antenie TVN24 Bela Komoszyńska, wokalistka Sorry Boys, która dzień wcześniej wzięła udział w charytatywnym koncercie zorganizowanym przez Player.pl na rzecz pracowników służby zdrowia w Polsce. Dzięki wydarzeniu udało się zebrać już ponad cztery miliony złotych, ale do akcji wciąż można się włączyć.

Coldplay zawiesiło plany koncertowania z materiałem z nowego albumu "Everyday Life" z powodu obaw o wpływ koncertów na środowisko. - W tym momencie odbyliśmy wiele dużych tras. Jak to zmienić tak, żeby nie było tak dużo brania, a więcej dawania? - powiedział w rozmowie z BBC lider grupy Chris Martin.

Nie mam planu. W moim życiu jest bardzo dużo szczęścia, jakiejś opatrzności - mówi Błażej Król w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Jeśli chodzi o stronę muzyczną czy tekstową, to wolę melancholię, bardziej posępną stronę. Natomiast na co dzień jestem raczej takim prostym, chamowatym wesołkiem - dodaje.

W sobotę w Pradze odbyły się uroczystości pogrzebowe przy trumnie zmarłego 1 października w wieku 80 lat piosenkarza Karela Gotta. Mszę odprawiono w katedrze świętego Wita, Wacława i Wojciecha w zamku na Hradczanach. Artystę pożegnali członkowie rodziny, grono przyjaciół, a także politycy.

Mówienie wprost jest podobne do bójki ulicznej – wyjaśniamy swoje sprawy najprostszym językiem. Ja biję się rzadko i niechętnie - przyznaje Olaf Deriglasoff w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Buntuję przeciwko życiu, Bogu i ludziom codziennie. To jest moja praca - dodaje.

Nie żyje angielski muzyk i kompozytor Mark Hollis - współzałożyciel, wokalista i autor tekstów grupy Talk Talk, znanej z takich utworów, jak "It’s My Life" czy "Life's What You Make It". 20 lat temu artysta odszedł na muzyczną emeryturę, tłumacząc, że "nie może być w trasie i być jednocześnie dobrym ojcem".