Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Kolej

Kolej

Wybudowanie 1 km autostrady jest w Polsce tańsze niż w Europie, zadłużenie kolei maleje, a firmy, którym nie zapłacono za pracę przy budowie dróg, otrzymały od GDDKiA ponad 539 mln zł - podkreśla ministerstwo transportu, odpowiadając na zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Dziś mija rok od katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. We wsi Chałupki w wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło 16 osób, a około 100 odniosło obrażenia. Hołd ofiarom oddadzą ich bliscy, uczestnicy akcji ratowniczej i przedstawiciele władz.

Błędy i zaniedbania po stronie pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych były przyczyną czołowego zderzenia pociągów pod Szczekocinami - wynika z raportu powypadkowego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, do którego dotarł „Rynek Kolejowy”. W wypadku, do którego doszło w marcu 2012 zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Z początkiem 2015 roku remont trasy kolejowej E65 będzie na tyle zaawansowany, że podróż z Gdańska do Warszawy zajmie nieco mniej niż trzy godziny - zapowiada prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz. W tym samym czasie w Polsce mają się pojawić szybkie składy pociągów, tzw. Pendolino.

Związkowcy zawarli w piątek kompromis z władzami Grupy PKP dotyczącą naliczania ulg dla kolejarzy na ten rok. Strony zgodziły się też, że sposób naliczania ulg wymaga zmian. - Przynajmniej do końca czerwca br. nie będzie strajku na kolei - wynika z zapowiedzi związkowców.

W najbliższy weekend na tory wyjedzie więcej pociągów trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W nocy z 9 na 10 lutego kolejki mają kursować co 40 minut. Powód: karnawałowe ostatki, a co za tym idzie, więcej imprezowiczów.

To był tragiczny, a może nawet tragikomiczny falstart - tak o grudniowym rozpoczęciu działalności Kolei Śląskich mówi nowy marszałek województwa śląskiego, Mirosław Sekuła z PO. Polityk zapewnia, że pokaże, iż "Koleje Śląskie potrafią jeździć punktualnie".

- Zdecydowaliśmy się przystać na zgłoszony wczoraj postulat związkowców i przedłużamy na kolejny miesiąc stare zasady finansowania ulg kolejowych. Mamy nadzieję na to, że strona związkowa się opamięta - mówił na konferencji prasowej prezes PKP SA i szef całej grupy PKP Jakub Karnowski. Odnosząc się do rezygnacji prezesa Związku Pracodawców Kolejowych, który reprezentował pracodawców w sporze ze związkowcami, Karnowski stwierdził, że była ona spowodowana "chamskimi zachowaniami niektórych przedstawicieli strony społecznej"

Za ponad 940 mln zł zostanie zmodernizowany 32-km odcinek linii kolejowej Wrocław - Poznań. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, konsorcjum, którego liderem jest hiszpańska spółka FCC Construccion.

Kolejna tura rozmów przedstawicieli kolejowych związków zawodowych z pracodawcami rozpoczęła się w środę ok. godz. 11.30. Mimo kilku wielogodzinnych spotkań, strony dotychczas nie doszły do porozumienia w sprawie finansowania ulg przejazdowych dla kolejarzy.

- Wszystkie niewykorzystane bilety są zwracane w naszych kasach bez żadnych potrąceń - powiedział tuż po zakończonym strajku ostrzegawczym na kolei prezes PKP Intercity, Janusz Malinowski. Prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz stwierdził z kolei, że wszyscy przewoźnicy stracili w ciągu dwóch godzin "kilkadziesiąt milionów złotych". Prezes PKP SA Jakub Karnowski obawia się natomiast, że kolejne rozmowy ze związkowcami niczego nie dadzą i wkrótce rozpocznie się strajk generalny.

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu przez dwie godziny stało pięć pociągów. Nie wyjechały w trasę, bo o 7.00 rozpoczął się strajk ostrzegawczy kolejarzy. Na Dolnym Śląsku stanęło w sumie 45 składów. Opóźnienia, powstałe przez polski strajk, odczuli też Czesi.

W czasie strajku na kolei w godzinach 7-9 w Pomorskiem zostało zatrzymanych siedem pociągów: sześć składów Intercity i jeden pociąg regionalny. Pociągi SKM w Trójmieście kursowały bez zakłóceń.

O godz. 7 stanęła część pociągów na Śląsku. Kolejarze, którzy w ten sposób rozpoczęli swój strajk ostrzegawczy, nie podają precyzyjnych informacji, ilu połączeń mogą dotyczyć utrudnienia. Pasażerom zorganizowano komunikację zastępczą, ale wielu z nich wolało wybrać wcześniejsze pociągi, by zdążyć przed protestem.

Uciążliwe, zupełnie niepotrzebne i niezrozumiałe działanie związkowców - w taki sposób rzecznik rządu Paweł Graś podsumował piątkowy strajk ostrzegawczy na kolei. Jego zdaniem, związkowcy chcą zablokować reformy na kolei i "związać w tej sprawie ręce" ministrowi transportu.

Strajk ostrzegawczy kolejarzy zakończył się o godz. 9. W ciągu dwóch godzin w całym kraju stanęło jednak prawie 400 pociągów, a opóźnienia z tego wynikające będą doskwierały pasażerom jeszcze przez wiele godzin. Najmniej problemów rano było na Warmii i Mazurach, a najwięcej na Dolnym Śląsku, Śląsku i wokół Warszawy.