Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Kolej

Kolej

Nowe przystanki kolejowe, nowe parkingi i pociągi co pół godziny – taki plan na kolej metropolitalną ma Poznań i okoliczne gminy. Do realizacja pomysłu jednak bardzo długa droga. Na razie nie ma pieniędzy nawet na projekt inwestycji.

Srebrno-błękitne wagony, przód pociągu według pomysłu projektanta m.in. Ferrari i Maserati, a także więcej miejsca na nogi niż w samolocie - tak będą wyglądały pociągi Pendolino kupione przez PKP Intercity.

Do Jeleniej Góry, Janowic Wielkich czy Jaworzyny Śląskiej - w najbliższy weekend pociągi ochrzczone już dolnośląskimi Pendolino za darmo będą wozić pasażerów w góry.

170 mln zł - pierwsze środki uruchomione w ramach programu Inwestycje Polskie trafią do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Umowę na sfinansowanie budowy linii kolejowej łączącej Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z centrum Gdańska podpisał w środę Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jeżeli wprowadzany program naprawczy Kolei Śląskich przyniesie rezultaty, to od grudnia oferta przewoźnika zacznie się poprawiać - zadeklarował podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa. Pierwsze efekty planowanego programu będzie można zobaczyć już w sierpniu.

W 2015 r. ma być oddana do użytku Pomorska Kolej Metropolitalna. We wtorek podpisano umowę z generalnym wykonawcą budowy. Około 20-kilometrowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

- Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu.

Po 11 latach bez zniżek w pociągach EuroCity jeżdżących na terenie Polski, wreszcie studenci i uczniowie będą mogli kupić tańsze bilety. Spółka zmieniła zasady płatności po osobistym śledztwie jednej z pasażerek, która udowodniła jej bezprawne działanie. O sprawie napisał portal rynek-kolejowy.pl, a nagłośniła ją "Gazeta Wyborcza".

Nowoczesny i szybki, bo rozpędzający się do 160 km/h. Nowy pociąg Kolei Dolnośląskich ma skrócić czas podróży nawet do 40 minut. Podczas pierwszego przejazdu przyjechał jednak o kwadrans spóźniony, bo w kilku miejscach musiał stać w polu i przepuszczać inne pociągi.

Związkowcy NSZZ "Solidarność" krytykują pomysł utworzenia Kolei Małopolskiej. Tłumaczą, że boją się likwidacji połączeń i zwolnień wśród pracowników. Wicemarszałek województwa zapewnia ich, że powołanie spółki nie jest jeszcze przesądzone.

Wybudowanie 1 km autostrady jest w Polsce tańsze niż w Europie, zadłużenie kolei maleje, a firmy, którym nie zapłacono za pracę przy budowie dróg, otrzymały od GDDKiA ponad 539 mln zł - podkreśla ministerstwo transportu, odpowiadając na zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.