Informatyka

Informatyka

Model matematyczny stworzony przez chińskich naukowców pokazuje, że częstsze stosowanie skutecznych masek prowadzi do zaniku epidemii COVID-19. Oparty na nim diagram stał się popularny w internecie. Zdaniem eksperta do zawartych w nim liczb należy podchodzić z rezerwą - ale w miarę rozwoju epidemii noszenie masek uzasadnione, bo rośnie ryzyko zakażenia się od osób przechodzących chorobę bezobjawowo. Sprawdziliśmy, dlaczego modele matematyczne są przydatne w prognozowaniu rozwoju epidemii.

Niesamowite okazje pojawiają się w mediach społecznościowych - wejściówki za połowę ceny i wygrane bilety na olimpiadę. Oszuści próbują w ten sposób wykorzystać duże zainteresowanie rozgrywkami sportowymi i zarobić na łatwowiernych kibicach - alarmują eksperci. Nie daj się nabrać.

Przedstawiciele pakistańskich stowarzyszeń zajmujących się dystrybucją gier wezwali swoich członków do bojkotowania dwóch nowych zachodnich gier "Medal of Honor: Warfighter" i "Call of Duty: Black Ops II". Ich zdaniem, przedstawiają one Pakistan w wyjątkowo złym świetle jako chaotyczny kraj pełen terrorystów.

Apple wprowadza do sprzedaży mniejszą wersję iPada, a Google zapowiada premierę stworzonego przez Samsunga Nexusa 10, większej edycji tabletu z systemem Android. Nowe urządzenia trafią na rynek niemal jednocześnie.

O północy z czwartku na piątek ruszyła sprzedaż nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft - Windows 8. Są to pierwsze Windowsy zaprojektowane zarówno dla komputerów osobistych i notebooków, jak i dla tabletów z dotykowym ekranem.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Najmocniej stracił Nasdaq po tym, jak Google negatywnie zaskoczyło wynikami. Spółka, wbrew oczekiwaniom analityków, miała w trzecim kwartale słabsze notowania.

- Ci, którzy pobrali Halo 4 i mają swoje konta Xbox Live, zostają od tej usługi odłączeni. Na zawsze - ogłosił Microsoft po tym, jak jej nowa gra, która jest najbardziej oczekiwaną premierą tego roku, wyciekła do internetu. Ukarani gracze nie tylko stracą dostęp do konta, ale także do wszystkich gier, które na nim legalnie kupili. Firma broni się w ten sposób przed zalewem rynku piracką wersją Halo 4 przed oficjalnym debiutem 6 listopada.

iPad Mini, najnowsza generacja tabletów Apple, które mają być mniejsze od poprzedników, zadebiutuje 23 października - podają amerykańskie media. To zaledwie trzy dni przed wielkim show, które Microsoft planuje w Nowym Jorku z okazji premiery swojego tabletu Surface działającego pod systemem Windows 8.

Microsoft zmienił swoje logo po raz pierwszy od 25 lat. Zmiana logo jest związana ze strategią firmy, by oflagować nim nowy system operacyjny Windows 8. Chciano by było bardziej zgodne z nowym środowiskiem graficznym.

Waszyngton oficjalnie potwierdził, że będzie opierał się próbom przekazania kontroli nad internetem do ONZ - pisze BBC, powołując się na dokumenty przesłane przez USA do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Większej regulacji sieci chciałyby Rosja, Chiny i Indie.