Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

- Domagamy się, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała proces wyłaniania podwykonawców przy budowie dróg - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS chce także odwołania szefa GDDKiA oraz informacji premiera w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Solidarna Polska zapowiedziała z kolei wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sławomira Nowaka.

Komisja Europejska wstrzymała wypłaty 3,5 mld złotych funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA. To efekt postępowania prokuratorskiego ws. zmowy cenowej firm realizujących trzy inwestycje drogowe w Polsce Wschodniej. Według informacji TVN CNBC, środki zostaną zatrzymane do czasu zakończenia postępowania sądowego w tej sprawie. Może być tak, że Polska ich w ogóle nie odzyska.

Ponad dwukilometrowy tunel ma wkrótce przebić Góry Wałbrzyskie na Dolnym Śląsku. GDDKiA pochwaliła się właśnie jego wizualizacjami. Będzie to część drogi ekspresowej S3, która połączy Nową Sól z Lubawką.

Nie udało się znaleźć kupca dla promu, który służył do przeprawy samochodów przez Wisłę, nieopodal budowanego mostu w Kwidzynie. Cena blisko 65 tys. zł okazała się zbyt wysoka. GDDKiA się nie poddaje, kolejny przetarg za kilka tygodni.

Ruszyła wycinka drzew pod obwodnicę Augustowa (woj. podlaskie) - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. To jedna z najbardziej i najdłużej wyczekiwanych inwestycji drogowych w regionie.

Premier mówi: "głupie znaki muszą zniknąć" i wzywa kierowców do zgłaszania miejsc bezsensownie oznakowanych. Reporter "Czarno na Białym" przy pomocy widzów TVN24 znalazł mnóstwo takich miejsc. Absurdów jest tyle, że aż dziw, że w ogóle da się jeździć. Jakość dróg na pewno nie jest naszym znakiem firmowym w Europie, ale pod względem ilości znaków na kilometr jesteśmy europejską potęgą.

Poczwarówka jajowata jest to malutki, bardzo rzadki gatunek ślimaka. Mimo że pewnie wielu ludzi nawet nie zauważyłoby go w trawie, stał się poważnym problemem dla GDDKiA. Trasa obwodnicy poznańskiej przebiega bowiem przez siedlisko tego stworzenia i zanim budowa ruszy, będzie trzeba je "przeprowadzić" w inne miejsce.

We wtorek kolejna runda negocjacji związków zawodowych z zarządem PKP.

Na drogach zaliczanych do sieci transeuropejskiej już podczas ich projektowania i budowy przeprowadzane są audyty bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2012 roku o zmianie przepisów o drogach publicznych, obowiązek przeprowadzania audytów BRD dotyczy właśnie jedynie transeuropejskiej sieci drogowej. W Polsce sieć ta liczy około 4800 km. Większość stanowią drogi krajowe, ale nie brakuje również odcinków dróg zarządzanych przez prezydentów miast na prawach powiatu.

Trzy wielkopolskie gminy - Swarzędz, Pobiedziska i Łubowo - są w sporze z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Nie chcą zarządzać droga krajową numer 5, która od pierwszego stycznia stała się drogą gminną i trafiła pod opiekę samorządów. – Nie mamy na to pieniędzy - mówią zgodnie. Sprawę skierowały do sądu.

Dokończenie budowy mostu w Kwidzynie, rozpoczęcie wiercenia tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku i budowa systemu zarządzania ruchem Tristar w Trójmieście - to jedne z najważniejszych inwestycji drogowych w województwie pomorskim zaplanowanych na 2013 rok.

Jeszcze przez rok jazda po nowych odcinkach A1, A2 i A4 będzie darmowa. To dlatego, że stacje paliwowe wciąż negocjują z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad warunki swojej obecności na trasach. Jednak tam, gdzie już pobiera się opłaty, zapłacić będzie trzeba więcej. Przejazd 150-kilometrowym odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla zdrożeje z 42 do 45 złotych.

W wyniku porozumienia wszystkich koncernów paliwowych kierowcy dostali gratis rok darmowej jazdy nowymi odcinkami autostrad - pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Ten stan może nawet potrwać dłużej.

Komisja Europejska bierze pod lupę Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych I Autostrad. Bruksela zwróciła się do ministerstwa finansów o przeprowadzenie audytu kilku kontraktów drogowych.

Dziś miały nim pojechać pierwsze samochody, ale budowa mostu w Kwidzynie ma opóźnienie. Wszystkiemu winna jest ponoć susza. Generalna Dyrekcji Dróg i Autostrad zastanawia się, czy zgodzić się na przesunięcie terminu zapisanego w umowie.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno wydał w poniedziałek pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa i przekazał je GDDKiA w Białymstoku. Mieszkańcy czekają na obwodnicę od wielu lat, bo przez Augustów przejeżdża każdej doby kilka tysięcy tirów.