Przygotuj się na:

RAJD POLSKI

W piątek rozpoczyna się 77. Rajd Polski. Jego finał odbędzie się w niedzielę na Karowej. Kierowców i pasażerów komunikacji czekają utrudnienia.

GDDKiA

GDDKiA

Na drogach zaliczanych do sieci transeuropejskiej już podczas ich projektowania i budowy przeprowadzane są audyty bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2012 roku o zmianie przepisów o drogach publicznych, obowiązek przeprowadzania audytów BRD dotyczy właśnie jedynie transeuropejskiej sieci drogowej. W Polsce sieć ta liczy około 4800 km. Większość stanowią drogi krajowe, ale nie brakuje również odcinków dróg zarządzanych przez prezydentów miast na prawach powiatu.

Trzy wielkopolskie gminy - Swarzędz, Pobiedziska i Łubowo - są w sporze z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Nie chcą zarządzać droga krajową numer 5, która od pierwszego stycznia stała się drogą gminną i trafiła pod opiekę samorządów. – Nie mamy na to pieniędzy - mówią zgodnie. Sprawę skierowały do sądu.

Dokończenie budowy mostu w Kwidzynie, rozpoczęcie wiercenia tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku i budowa systemu zarządzania ruchem Tristar w Trójmieście - to jedne z najważniejszych inwestycji drogowych w województwie pomorskim zaplanowanych na 2013 rok.

Jeszcze przez rok jazda po nowych odcinkach A1, A2 i A4 będzie darmowa. To dlatego, że stacje paliwowe wciąż negocjują z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad warunki swojej obecności na trasach. Jednak tam, gdzie już pobiera się opłaty, zapłacić będzie trzeba więcej. Przejazd 150-kilometrowym odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla zdrożeje z 42 do 45 złotych.

W wyniku porozumienia wszystkich koncernów paliwowych kierowcy dostali gratis rok darmowej jazdy nowymi odcinkami autostrad - pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Ten stan może nawet potrwać dłużej.

Komisja Europejska bierze pod lupę Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych I Autostrad. Bruksela zwróciła się do ministerstwa finansów o przeprowadzenie audytu kilku kontraktów drogowych.

Dziś miały nim pojechać pierwsze samochody, ale budowa mostu w Kwidzynie ma opóźnienie. Wszystkiemu winna jest ponoć susza. Generalna Dyrekcji Dróg i Autostrad zastanawia się, czy zgodzić się na przesunięcie terminu zapisanego w umowie.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno wydał w poniedziałek pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa i przekazał je GDDKiA w Białymstoku. Mieszkańcy czekają na obwodnicę od wielu lat, bo przez Augustów przejeżdża każdej doby kilka tysięcy tirów.