Białoruś

Białoruś

Rosyjska baza lotnicza, której utworzenie na Białorusi zapowiedział we wtorek w Mińsku minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu, powstanie w rejonie Baranowicz, 195 km od granicy z Polską, a stacjonować tam będą samoloty wielozadaniowe Su-30.

Litwa złożyła oficjalny protest dyplomatyczny w związku z naruszeniem jej przestrzeni powietrznej przez białoruski samolot wojskowy - poinformowało litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Strona białoruska ze względów humanitarnych pozwoliła Teresie Strzelec opuścić Białoruś - poinformował przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Uładzimir Arłouski. "Mimo niewypełnienia przez polską obywatelkę zobowiązań strona białoruska podjęła dziś ze względów humanitarnych decyzję o zdjęciu zakazu wyjazdu obywatelki Strzelec. Może wyjechać z Białorusi w dowolnym momencie" - oświadczył Arłouski.

Prawe dwie trzecie Białorusinów uważa, że białoruska gospodarka jest w kryzysie, a mimo to zaufanie do prezydenta Alaksandra Łukaszenki rośnie - wykazał najnowszy sondaż niezależnego ośrodka badawczego NISEPI.

Nie wszczęto sprawy karnej w sprawie śmierci w styczniu współpracownika redakcji białoruskiej Polskiego Radia Jurego Humianiuka, uznając, że popełnił on samobójstwo - poinformował w środę oddział Komitetu Śledczego w Grodnie. 43-letni Humianiuk 19 stycznia wypadł z 8. piętra internatu.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przestrzegł we wtorek biznesmenów, by nie wspierali finansowo białoruskiej opozycji, bo zostanie to uznane za walkę przeciwko państwu. Mówił o tym na naradzie poświęconej Radzie Rozwoju Przedsiębiorczości, opozycjonistów nazywając "piątą kolumną".

Białoruski żołnierz wojsk pogranicza został skazany na dwa lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, ponieważ nie zareagował na przelot nad granicą szwedzkiej awionetki. Z samolotu zrzucono następnie nad Białorusią pluszowe misie z przymocowanymi apelami o wolność słowa, zawstydzając białoruskie władze.

USA nałożyły w poniedziałek sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym dwie białoruskie, które handlowały z Iranem, Syrią i Koreą Północną bronią, technologią lub komponentami mającym zastosowanie w broni masowego rażenia.

Polska została uznana przez znany "think tank" za lidera w pięciu dziedzinach dotyczących polityki zagranicznej, m.in. za politykę wobec Białorusi - poinformowało w czwartek MSZ. Polska została także wyróżniona m.in. za wkład w misje unijne w zakresie obronności.

Dyrektorka i pomysłodawczyni Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy jako pierwsza Polka otrzymała tytuł Europejczyka Roku 2013 miesięcznika "Reader's Digest" za "prowadzenie kampanii na rzecz wolności i demokracji na Białorusi".